Пет тајни ерогени зони на машкото тело

Истражувачи анкетираа 793 мажи и жени со цел да го оценат нивото на возбуда на различни делови на телото.

За жените веќе е општо познато кои се најголемите точки на возбуда, но мажите се потаинствени и потешко се отвораат.

Резултатите од студијата се објавени во журналот Cortex. Анкетираните биле замолени да го оценат секој дел од телото на скала од 1 до 10 според нивото на возбуда.

Еве на кои делови треба да обрнете посебно внимание:

1. Усните

Мажите ја ценат својата уста како исклучително чувствителна ерогена зона, многу реагираат на допир, притисок и температура. Освен тоа, бакнувањето го ослободува хормонот на љубовта, окситоцин.

2. Грбот

Уште еден силно потценет дел од машкото тело е токму грбот. Изненадете го со благи и брзи бакнежи или нежно цртање со прстите додека е свртен со грбот.

3. Брадавиците

Да, и машките брадавици се многу чувствителни исто како и женските. Обрнете им посебно внимание и малку повеќе време, па ќе се уверите.

4. Вратот

Иако се чини дека допирањето на вратот не е толку еротично за мажите како што е за жените, ова место и понатаму е на врвот на листата на мачки ерогени зони. Затоа, не го занемарувајте.

5. Ушите

Следниот пат кога ќе почне некој натпревар и тој одбива да го тргне погледот од играта, знаете точно каде невино да го допрете.

Поврзани вести

Поради необичната игра што ја смислија, куче и мачка се хит на Интернет

Мачето Лео и кучето Кампер се неразделни пријатели. Дуото постигна голема слава и на социјалните мрежи, а причината за тоа е интересна игра, во која уживаат и двајцата. Имено,...

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а кои не развиле симптоми на болест односно се асимптоматски случаи на КОВИД-19 им се одредува домашна...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари. Оваа одлука е донесена врз основа на...

Почина Ратка Бакалиноска – првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во НОБ

По кусо боледување, вчера на 95-годишна возраст почина Ратка Бакалиноска, првоборец и носител на Партизанска споменица 1941 година за учество во Народноослободителната борба (НОБ), и одликувана со повеќе ордени и признанија на...

Најважното

Владата одлучи: Се намалува периодот на изолација или карантин на 7 дена

Лицата кои се лабораториски потврдени на КОВИД-19 (со PCR тест или со брз антингенски тест), а...

Владата доцна вечерва донесе одлука – еве кога и како ќе започне учебната година

На денешната седница Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование да продолжи со физичко присуство на учениците на 1 февруари.

2.019 нови случаи на ковид-19 – пријавени 19 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 6.119...

Возачот е виновен за автобуската несреќа кај Струма, утврдиле бугарските истражители

Бугарската националната истражна служба го затвори случајот за несреќата на автопатот Струма во која загинаа 45 лица, изјави за БГНЕС шефот на...

Ковачевски се сретна со Борисов: Да се развива довербата и да продолжи поддршката од Бугарија за членство на Северна Македонија во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, покрај програмата за неговата официјална посета на Република Бугарија одржа уште неколку активности,...