Поврзи се

4NEWS.mk

Пецас: Договорот од Преспа е меѓународна спогодба од која Грција не може да се ослободи

Published

on

Како основен критериум и компас во надворешната политика, Грција секогаш го има меѓународното право, а еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен, сепак беше ратификуван и дава резултати, изјави портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, во однос на ставот на поранешниот премиер на Грција од редовите на Нова демократија, Андонис Самарас.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што јави дописничката на МИА од Атина, Пецас рече дека позициите на Самарас се познати и истакна дека Нова демократија (НД) „уште од прв момент го изрази нејзиното противење за Договорот од Преспа”.

– (НД) направи сѐ што можеше за да не се потпише, вклучувајќи и предлог за гласање недоверба на Владата, направи сѐ што можеше да не се ратификува и секогаш предупредуваше дека од моментот кога ќе се ратификува, произведува резултати од кои Грција не може да се ослободи. Грција е земја, како што реков и претходно во однос на темите што се однесуваат на грчко-турските односи, што секогаш како основен критериум и компас во надворешната политика го има меѓународното право. Според тоа, еден меѓународен договор како што е Договорот од Преспа, иако предупредувавме дека е штетен договор, беше ратификуван и дава резултати, рече Пецас.

Како што вчера објави МИА, поранешниот грчки премиер Андонис Самарас при неговото обраќање на 13-от Конгрес на владејачката Нова демократија рече дека политичкото прашање е како Грција ќе се ослободи од Договорот од Преспа, без да ја плати цената. 

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com