ПОБАРАЈТЕ МЕЃУ СТАРИТЕ РАБОТИ: Ако ја имате оваа банкнота од 10 динари, ќе заработите околу 8000 евра

Со 10 динари во џеб, во Србија не можеш да купиш ни гума за џвакање, но има десет динари кои вредат многу повеќе. Имено, се работи за банкнота од 1885 година.

Имено, како што тврдат инкасаторите, за неа денеска во Србија можете да добиете од 3.000 до 8.000 евра. Оваа банкнота е вредна бидејќи е ретка.

Повеќето од овие банкноти се повлечени од употреба, а дел се изгубени, поради што се „вистинско мало богатство“.

Хартијата на оваа банкнота е бела, со воден жиг на вредносната ознака („ДЕСЕТ ДИНАРИ“ – кирилица). Во литературата стои дека хартијата е обложена со жолта мрежа, а технолозите објаснуваат дека се работи за импрегнација на хартијата.

Бојата на цртежот е „Берлинска“ сина. Цртежот за оваа банкнота ја изработил, според проф. д-р Ненад Симиќ, познатиот српски сликар Ѓорѓе Крстиќ (1851-1907).

Гравер на банкнотата од 10 динари од 1876 година е Л.Димон од Париз, а не е познато кој ги направил измените на клишето за оваа банкнота од 1885 година. Големината на банкнотата е 131 x 96 mm. На лицето на банкнотата има цртежи и текстови. Главниот текст е во средината на лицето.

Цртежите се: во средината на горниот дел е цртеж на бистата на кралот Милан Обреновиќ (српски принц 1868-1882, крал на Србија 1882-1889); во средината на долниот дел е грбот на Кралството Србија; лево е цртеж на жена во народна носија, со сноп пченица и срп; од десната страна е цртеж на тогашен српски војник со пушка.

Под женската фигура е поставена овална рамка, во која е текстот „Закон од 23 септември 1885 година“ (што значи Законот за изменување и дополнување на Законот за Народната банка од 6 јануари 1883 година), а под цртежот на војниците. исто така овална рамка во која текстот „§ 145 kr. зак. фалсификувањето банкноти се казнува со затвор“. Под грбот е врамената фигура „10“.

Поврзани вести

Одложени продолженијата на „Невозможна мисија“

Седмиот и осмиот филм од франшизата „Невозможна мисија“, со Том Круз во главната улога, се одложени за 2023 и 2024 година поради пандемијата на Ковид-19, соопштија продуцентите Парамаунт Пикчрс и Скајденс. „Невозможна мисија 7“ требаше да почне да се прикажува во...

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на владината делегација на Северна Македонија на Република Бугарија. На средбата беше истакнато дека...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се одржаа и одделни состаноци на работните групи утврдени за време...

Еве што се собира прашина во вашиот дом

Време е за општа заштеда, и без разлика од кој извор на нередот, оваа листа ќе ви помогне да го елиминирате она што не ви треба, за да можете да направите простор...

Најважното

Ковачевски – Петков: Ги поставивме основите за брз напредок на меѓусебните односи

Премиерот Димитар Ковачевски и премиерот Кирил Петков имаа тет-а-тет средба во рамките на официјалната посета на...

Работните групи на владите на Македонија и Бугарија ги поставија основите за работа и го утврдија роковите за исполнување на приоритетите

Во насока на продлабочување на билатералната соработка меѓу РСМ и Бугарија, во рамките на заедничката седница на двете влади во Софија, се...

Ковачевски и Петков: Да работиме на потенцијалите и предностите и да оствариме напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во резиденцијата „Бојана“,...

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено

Сончево со мала до умерена облачност и многу студено. Ќе дува умерен ветер од северен правец. Продолжува периодот на...

718 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 22 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.044...