Поврзи се

4NEWS.mk

Постојано ви се спие? Еве откаде доаѓа хроничниот замор

Published

on

Зошто спијам по десет часа дневно, а и понатаму се чувствувам изморено?“ Константно ви се спие, на работа, на училишен час – погледнете што може да го предизвика вашиот “замор“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Физичка неактивност

Повторно ве мрзи да одите на тренинг? Размислете уште еднаш затоа што мора да бидете редовно активни, а тоа не е клучно само за добриот изглед туку и за вашата здравствена состојба. Хроничниот замор, слабост во мускулите, болки во грбот, чувство на слабост и малаксаност, можат да бидат предизвикани од физичка неактивност.

Дехидратација

Недоволно внесување на количина течност во телото може да предизвика хроничен замор. Кафе, чај, пијалок со голема количина шеќер и алкохол предизвикуваат дехидратација и голем замор. За да го избегнете тоа дневно мора да внесувате седум до девет порции свеж зеленчук и овошје и да пиете по два литри вода, но во текот на целиот ден.
Нетолеранција на глутен

Многу од луѓето нетолеранцијата на глутенот ја доживуваат низ хроничен замор, а го внесуваат преку брза храна, житарици, пијалоци, тестенини, десерти и печива на база на рафинирано брашно. Таков замор може да ве следи најмалку седум денови.

Недостаток на масти

Хранливите материи кои се неопходни за извршување на дневните активности се сметаат за здрави масти, како авокадо, кокосово масло, ореви, и тие спаѓаат во незаситени масти. Доколку ги немате во организмот, нормално е дека ќе чувствувате константен замор. Заситените масти треба да ги избегнувате, а тие се наоѓаат во млечните производи, мрсната пржена храна и нездравите десерти.
Недостаток на железо

Железото се смета за една од главните причини за замор кај жените, вегетаријанците и веганите. За да го надополните недостатокот на железо, важно е да јадете растенија со темна боја.

Претерана количина на кофеин

Кафето најчесто го пиеме кога имаме низок притисок и за да се расониме. Меѓутоа, доколку претерате со овој напиток, шансите се големи дека хроничниот замор ќе се појави кај вас. Доколку сте зависник од кофеин тогаш напиете се само утринско кафе или чај.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Заев: Разговорите продолжуваат, влада треба да се формира, нови избори не се решение

Македонија

Уште 20 дена до учебната година – сѐ уште нема одлука како ќе се одвива наставата

4NEWS.mk

Ахмети: Ќе зависи од волјата на двете страни за да имаме позитивен епилог во полза на државата

4NEWS.mk

Бела куќа: САД загрижени од ситуацијата во Белорусија

Македонија

4 милиони евра загуба за 6 месеци – рент-а-кар бизнисот бара помош од државата

4NEWS.mk

Зошто се уште нема одлука за новата школска година и кој ќе ја преземе одговорноста?

Македонија

Локалите узурпираат јавни површини во Кичево – пазарниот инспекторат и ја префрла вината на полицијата

4NEWS.mk

Словачка протера руски дипломати поради шпионажа, Москва враќа со иста мера

Македонија

Заев: Не можеме да кажеме дека имаме договор, разговорите продолжуваат

4NEWS.mk

Средба Заев – Ахмети за формирање парламентарно мнозинство и Влада – договор се уште нема

Македонија

„СДСМ, ДУИ, Беса и ДПА, завршена работа“ – Лала: Ахмети ќе попушти за премиер Албанец

4NEWS.mk

Рудар од Танзанија стана милијардер преку ноќ

Македонија

Членовите на избирачките одбори ќе добијат за сто проценти повисок надоместок, одлучи ДИК

Македонија

Учебната година ќе почне на 1-ви септември – Адеми: Владата сака учениците да се вратат во училиште

4NEWS.mk

25 годишник во повеќе наврати силувал 13-годишно девојче

4NEWS.mk

Настава во училиште од 1-ви септември, со поддршка од родителите и наставниот кадар

Македонија

Османи за ТВ21 по состанокот Ахмети – Заев: Официјално се разговара за заедничка коалиција

4NEWS.mk

МВР: Пронајдено безживотното тело на 16-годишното момче од Ресен

Македонија

СДСМ вели дека има мнозинство, но со кого?! – Али Ахмети не отстапува од барањето за премиер Албанец

Македонија

Алтернатива бара ДУИ да оди во опозиција – ако сите албански партии влезат во власта, Беса ќе оди во опозиција?!

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“