Поврзи се

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Published

on

За ваквиот систем на пренесување се поврзува и легионелоза – бактериска инфекција која што доведува до пневмонија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Затворените системи за вода во внатрешноста на компаниите, училиштата, фабриките, зградите и другите јавни институции, станаа идеално место за развој на многубројни микроорганизми.

Легионарската болест привлекува најголемо внимание, затоа што како и Ковид-19 и таа ги напаѓа белите дробови.

Централизиран систем за ладење, вентилација и кондензирање на воздухот се разгледувани во случајот на пандемијата Ковид-19 на големите крузери, но овие системи можат да бидат патека за пренесување и предизвикување на туберкулоза, мали сипаници или пак грип.

За овој систем на пренесување поврзана е и легионелоза, бактериска инфекција која доведува до пневмонија.

Хидромасажни кади, фонтани, системи за прскање вода…

„Овие системи, можеби се најдиректно во контакт со луѓето, но опасноста доаѓа и од хидромасажните кади, фонтани, системи за прскање вода и многубројни други работи кои што се наоѓаат во работните згради“ – вели професорот д-р Горан Белојевиќ од Институтот за хигиена и медицинска екологија при медицинскиот факултет во Белград.

Сите системи кои што се затворени три месеци се идеално место за вируси.

Доколку подолг период овие системи не се користат, тогаш создаваат идеални услови во водата да се создаде биофилм од амеби, бактерии или пак вируси. Поради вонредната состојба таков е случајот во соседна Србија.

„Доколку системот не е исчистен, тогаш ништо не треба да допирате“ – истакнува професорот.

Секоја комерцијална зграда која што била празна подолго од три седмици, претставува ризик за избивање на легинарска болест.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Богојески од Аеродром: Гласот за 10-ка е за искористување на нашата последна шанса за достоен живот

4NEWS.mk

Цените на нафтата паднаа под 43 долари, расте загриженоста поради ширењето на заразата

4NEWS.mk

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Македонија

Ветувања за застапеност во приватниот сектор – Висар Адеми: Најнепромислени изјави што сум ги слушнал досега

4NEWS.mk

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Македонија

Ахмети: Гоце Делчев со кече на глава држел говор пред Албанците и ги обединувал Македонците заедно да работат за оваа држава

4NEWS.mk

САД забележаа нов дневен рекорд на новозаболени, државите донесуваат строги мерки и казнуваат за неносење маски

Македонија

Заев на средба со лозари во Неготино

4NEWS.mk

Инспекторите излегоа на терен по новите труења, но сендвичарницата „Гранд Бургер“ не работи

Македонија

Филипче: Платите на докторите специјалисти во „Св. Еразмо“ зголемени за 27 илјади денари

Македонија

Заев: Му понудив заедничка Влада на Мицкоски

Македонија

Заразен оџа, затворени 8 џамии во градот – болницата во Кичево тешко се справува со ковид-19

4NEWS.mk

На Јутјуб објавена нова „бомба“ за Зоран Заев

4NEWS.mk

Ахмети: Го сакаме нашиот дел за кој сме пролеале крв

4NEWS.mk

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат притисок и поткуп на гласачи

Македонија

Шеќеринска: Гласав за Талат Џафери да биде претседател на Собрание по цена да го изгубиме животот

Македонија

ДИК го усвои протокол за гласање, ако не носите маска и ракавици нема да може да гласате

Македонија

Се појави нова бомба во која наводно се слуша гласот на Мицкоски: Се борам ова СЈО да не помине…

4NEWS.mk

Вратени Македонци кои се обиделе да влезат во Грција преку Бугарија

Македонија

ВИДЕО: Обилни врнежи во Битола, градот изгледа како Венеција

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија