Прекрасното езеро Моне – сокриен бисер на Јапонија

Познатите слики на Клод Моне со деликатни шарени водени лилјани се едни од најубавите и најпознатите во времето на импресионизмот.

Ако некогаш сте се запрашале како би било да ги видите тие прекрасни мирни сцени низ очите на Моне, ова мало езерце во јапонската префектура Гифу е приближно блиску.

Бојата во езерото Моне е толку длабока што би помислиле дека играта мора да има вештачко осветлување или бои. Растенијата со неонски изглед се лудо живи, водата е кристално чиста и пенлива, а водните лилјани и светлиот крап кои спектакуларно се контрастни со темното езеро под нив.
Она што е неверојатно е тоа што нема визуелни ефекти. Езерото Моне е природно исто толку совршено

Сместено во градот Секи, долг само 18 метри, екстремно потсетува на езерцата од познатата серија вода лилјани на француски сликар, која всушност прикажува јапонска градина во неговиот дом во Живерни, Франција.

Езерцето може да се најде по кратка патека што кружи околу него. Ако барате уште малку пешачење, можете да се искачите малку подалеку до храмот Немичи, шинтоистичко светилиште.

Поврзани вести

ПОЗДРАВО ОД КОКОС, БАДЕМ И СОЈА: Еве како сами да направите компир млеко, кое го полуде светот!

Веќе навикнавме на разни видови млеко, без разлика дали е тоа соја, бадем, кокос или старата добра крава, коза… Меѓутоа, неодамна се појави нов производ кој полека но сигурно станува вистински хит.

3 МАСКИ ЗА СУВА И ОШТЕТЕНА КОСА: Длабоко хидрираaт и го враќаат изгубениот сјај! (РЕЦЕПТИ)

Сон на секоја жена е убава и свиленкаста коса. Поради честото боење, фенирање и пеглање, косата го губи сјајот, па вистински предизвик е да изгледа негувано. Добрата вест е што е можно...

ПРАЗНИЧНИТЕ ВЕНЦИ СЕ НЕИЗБЕЖНИОТ ДЕТАЛ ВО СЕКОЈ ДОМ: Ви носиме инспирација за проектот „Направи сам“!

2021 година дефинитивно се ближи кон крајот, а за крај секогаш го чуваме најдоброто. Празник, најубавиот период од годината. Освен што целиот месец ќе биде исполнет со дружење...

„Омикрон ќе пристигне во Македонија пред новогодишните празници“ – Професорот Трајковски со нова анализа

Професорот Дејан Трајковски од Техничкиот факултет во Битола во својата анализа објавена на неговиот Фејсбук профил посочува дека новиот сој на коронавирусот, со назив „Омикрон“, ќе пристигне во Македонија пред новогодишните празници,...

Најважното

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците.

Премиерот Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна...

ЕК нема да препорача задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Европската комисија нема да препорача задолжителна вакцинација против Ковид-19. Ова денеска го изјави портпаролот на комисијата како одговор на прашања поврзани со...

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година,...

Миокардитисот по вакцина против КОВИД-19 кај младите брзо исчезнува

Американските лекари го следеа развојот на миокардитис кај младите луѓе вакцинирани против СОВИД-19 со Pfizer и Moderna и открија дека болеста кај...