Поврзи се

4NEWS.mk

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средба со делегација на Европскиот Парламент

Published

on

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцински денеска остварија средба со делегација на Европскиот Парламент, односно шефот на пратеничката група на ЕПП Манфред Вебер и европратениците Андреј Ковачев, Жељана Зовки и Нина Тавчар.

-Текстот продолжува по рекламата-

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, Европските интеграции на државата, престојните предвремени парламентарни избори и системските проблеми со кои се соочува Република Македонија.

Мицкоски пред присутните истакна дека основна стратешка цел на ВМРО-ДПМНЕ и Република Македонија е членството во Европската Унија. Тој додаде дека новата Влада која што ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ има план и визија како да ја стави Македонија на брзата трака за членство во Унијата.

Што се однесува на проблемите и предизвиците со кои се соочува државата на патот кон ЕУ како клучен Мицкоски го потенцираше проблемот со криминалот и корупцијата, особено во највисоките ешалони на власта, случаи за кои се уште нема правна разрешница. Со ова посочи тој се дава аргумент повеќе на оние кои изразија доза на скептичност за проширувањето на Унијата и членството на Македонија во неа.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ напомена дека по промената на власта во Македонија, новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на суштински реформи во државата и доближување на Република Македонија до европските стандарди и вредности.

Извор: Сител телевизија

Реклама
Македонија

„Груевски и фамилијата превземаа фирми и стануваа сопственици“, рече Дескоска

Македонија

„Не знам од каде се снимките за Камчев, но мислам дека сега не се прислушкува“, рече Дескоска

Македонија

„1ТВ наликуваше на квази суд, цело време нѐ бомбардираа“, вели Силјановска

Македонија

Дескоска: Наместо „Рекет“, ќе излезе „Поткуп“

Македонија

Дескоска: Порано луѓето се плашеле да пријавуваат, Рекет е охрабрување и за другите

Македонија

„Рекет“ е добро сценарио за снимање филм“, велат едногласно Дескоска и Силјановска

Македонија

Силјановска: Јанева не можела да креира таков перфектен систем за рекетирање

Македонија

Силјановска: Уште на старт кога имате човек без знаење, може да очекувате секакви работи

Македонија

Силјановска: Не верувам дека Бојан и Јанева се сами во приказната „Рекет“

4NEWS.mk

Мицкоски од Париз: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе испорача реформи и борба против криминалот

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com