Поврзи се

4NEWS.mk

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски на средба со делегација на Европскиот Парламент

Published

on

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и меѓународниот секретар, Тимчо Муцински денеска остварија средба со делегација на Европскиот Парламент, односно шефот на пратеничката група на ЕПП Манфред Вебер и европратениците Андреј Ковачев, Жељана Зовки и Нина Тавчар.

-Текстот продолжува по рекламата-

На средбата се разговараше за актуелната политичка состојба во државата, Европските интеграции на државата, престојните предвремени парламентарни избори и системските проблеми со кои се соочува Република Македонија.

Мицкоски пред присутните истакна дека основна стратешка цел на ВМРО-ДПМНЕ и Република Македонија е членството во Европската Унија. Тој додаде дека новата Влада која што ќе ја формира ВМРО-ДПМНЕ има план и визија како да ја стави Македонија на брзата трака за членство во Унијата.

Што се однесува на проблемите и предизвиците со кои се соочува државата на патот кон ЕУ како клучен Мицкоски го потенцираше проблемот со криминалот и корупцијата, особено во највисоките ешалони на власта, случаи за кои се уште нема правна разрешница. Со ова посочи тој се дава аргумент повеќе на оние кои изразија доза на скептичност за проширувањето на Унијата и членството на Македонија во неа.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ напомена дека по промената на власта во Македонија, новата Влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе работи на суштински реформи во државата и доближување на Република Македонија до европските стандарди и вредности.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

4NEWS.mk

Италија стравува од нов бран, овој пат „српски“ коронавирус од Балканот

Македонија

Меѓународен аеродром Скопје: Почнуваат летови до Загреб, Виена и Белград, еве го распоредот за следните 7 дена

4NEWS.mk

Галетановски: Kоректен професионален разговор, не знаев дека шега би влијаела на гласачи

Македонија

ДИК: Гласачките ливчиња на заразените со Ковид-19 се затворени, и ќе се отворат по завршување на гласањето во среда по 21 часот

4NEWS.mk

ЈСП: Утре дежурни билетарниците на Транспортен центар, Зелено пазарче и во Ѓорче Петров

Македонија

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

4NEWS.mk

Автомобил удри 9-годишно дете

Македонија

Денеска гласаат болните, немоќните, затворениците

4NEWS.mk

ЈП Водовод и канализација апелира за разумно и рационално користење на водата

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри