Поврзи се

4NEWS.mk

Претседателот Пендаровски прими делегација на Комората на медијатори

Published

on

Претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска прими делегација на Комората на медијатори на Република Македонија, предводена од претседателот Славе Младеновски.

-Текстот продолжува по рекламата-

Како што соопштуваат од кабинетот на претседателот, на средбата Младеновски го информирал претседателот Пендаровски за конкретните активности на Комората и на медијаторите, кои, посочил, се вистинско место за заштита на интересите на граѓаните.

– Комората постои две години, а Македонија е на прво место во регионот по бројот на спорови решени во доверлива и економична постапка. Поголем број спорови решени по пат на  медијација, носат  економичност, ефикасност и брзина во решавање на споровите, заштеда во буџетот на граѓаните и на државата и намалување на степенот на конфликтност во општеството, стои во соопштението

Претседателот Пендаровски ја нагласил важноста на медијаторите како носители на демократско право за пристап до правдата надвор од судовите, притоа  обезбедувајќи примена на начелото на владеење на правото и еднаков пристап до правда за сите и почитување на европските стандарди во примената на медијацијата во државата.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com