Претставен новиот модификуван „Мерцедес ГЛЕ“

Германската компанија „Брабус“ го претстави новиот модификуван „Мерцедес ГЛЕ“.

Се работи за производ заснован на најмоќната верзија на теренскиот „ГЛЕ“ на „Мерцедес“, поддржана од одделот „АМГ“.

За основа на проектот „Брабус 800“ искористен е „Мерцедес-АМГ ГЛЕ 63 С 4-Матис“ купе чиј 4-литарски В-8 мотор развива 612 коњски сили.

Возилото има 800 коњски сили, наместо стандардните 612 и, 850 њутн-метри вртежен момент и 1.000 њутн-метри што се дистрибуираат на двете оски со рекалибриран 9-степенски автоматски менувач.

„ГЛЕ“ од 0 до 100 км/ч достигнува за 3,4 секунди (0,4 секунди побрзо од стандардната верзија) и развива електронски ограничена бризина од 280 км/ч.

Поврзани вести

Најважното

375 нови случаи на ковид-19 – пријавени 9 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците. „Ги повикувам граѓаните да...

Премиерот Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна...

ЕК нема да препорача задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Европската комисија нема да препорача задолжителна вакцинација против Ковид-19. Ова денеска го изјави портпаролот на комисијата како одговор на прашања поврзани со...

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година,...