Пронајдена марихуана во вредност од над 500.000 евра во дебарско

Денеска (18.11.2021) во 01.05 часот на Банишко поле, во близина на граничната линија со Република Албанија, во атар на село Аме, дебарско, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки и граничен надзор „Блато“ , Регионален центар Запад пронашле 10 (десет) поголеми најлонски пакувања со марихуана.

Извршен бил увид и било констатирано дека во пакувањата има марихуана со вкупна тежина од околу 200 килограми со  вредност  од над 500.000 евра.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава. 

Поврзани вести

Согласно истрагата секој ќе поднесе одговорност, рече Бочварски

Министерот за транспорт и врски вели дека истрагата ќе ги даде одговорите на прашањето, кој треба да сносни одговорност за трагедијата во Бугарија при што загинаа 45 лица. Бочварски...

Средба Османи- Ескобар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменик помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар.

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што граѓаните ги имаат, особено во време на енергетска криза, имајќи...

Ескобар во Скопје – какви пораки носи?

Специјалниот претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, денеск ќе престојува во официјална посета на копје. За време на посетата Ескобар ќе се сретне со претседателот Пендаровски, и со други високи функционери.

Најважното

Согласно истрагата секој ќе поднесе одговорност, рече Бочварски

Министерот за транспорт и врски вели дека истрагата ќе ги даде одговорите на прашањето, кој треба...

Средба Османи- Ескобар

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со заменик помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања и специјален претставник...

Ако има потреба ќе се прошири листата на производи со „замрзнати“ цени

Одлуката за замрзнување на цените на основните прехранбени продукти ја донесовме со цел да нема поголемо влијание во делот на трошоците што...

Ескобар во Скопје – какви пораки носи?

Специјалниот претставник за Западниот Балкан, Габриел Ескобар, денеск ќе престојува во официјална посета на копје. За време на посетата Ескобар ќе се...

Кичево со најзагаден воздух во земјава! Дали загадувачот е РЕК Осломеј?

Кичево е еден од градовите кој дише најзагаден воздух во последниве недели, покажуваат статистиките од мерењата на Министерството за животна средина.