Поврзи се

Македонија

„Протоколот, пред распуштање на Собранието“, опозицијата обвинува: Власта го користи НАТО за да ги одложи изборите

Published

on

ВМРО-ДПМНЕ стравува дека власта се обидува да ги одложи изборите планирани за 12 април користејќи го како алиби членството на земјава во НАТО. Затоа, пратеникот од оваа партија, Никола Мицевски достави барање до Собранието да побара од Владата предлог закон за ратификација на Протоколот за членство во НАТО. Според него, ова е возможно иако Шпанија ја нема ниту почнато постапката поради парламентарните избори.

Од друга страна лидерот на АА, Зијадин Села во својство на пратеник рече дека Законот за ратификација треба да се стави на пленарна седница која е закажана за 11 декември. Тој е против одложување на предвремените избори.

-Текстот продолжува по рекламата-

„Значи имаме два преседани, едниот со Црна Гора што се однесува на НАТО и другиот е внатрешен преседан кој создава можност ние да го ратификуваме Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО и да ги завршиме сите домашни задачи, и тоа воопшто да не биде пречка за она за што сме се договориле како политички субјекти и да не биде предмет на НАТО“, рече Села.

Одговори и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој рече дека ова барање не е под надлежност на Собранието и дека истото ќе го испрати во Влада.

Единствената земја која не го ратификува Протоколот за Членство на Северна Македонија во НАТО е Шпанија, бидејќи имаше избори. Се очекува до крајот на оваа или на почетокот на следната година ратификацијата да помине во шпанското собрание.

Извор: ТВ21

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија