Свет
25,512,993
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
12,635
Вкупно активни случаи
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
2,702
Вкупно починати
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12
Македонија
73,601
Вкупно оздравени
Updated on 18/01/2021 17:12 17:12

ПРОВЕРУВАЈТЕ ГО ВАШИОТ ЈАЗИК: Ќе ви открие скриени заболувања

Вашиот јазик може да каже многу за вашето здравје. Има цел метод базиран врз тоа како изгледа јазикот: неговата форма, големина и боја. Најдобро е да се провери наутро на природна светлина, пред да ги измиете забите.

Бојата на површината може да биде под влијание на внесување на храна, лекови или пушење, затоа за најдобри резултати проверете го јазикот еден час или повеќе пред каква и да е изложеност.

loading...

Бојата на јазикот:

Бледо розова – добро здравје.

Црвена – инфективни болести, воспалителен процес 

Силно црвен – проблеми со кардиоваскуларниот систем и крвта

Жолта – проблеми со желудникот или црниот дроб

Виолетова – проблеми со белите дробови и срцето

Син – проблеми со бубрезите

Блед – недостиг на витамини и минерали

Бела – дехидрација и габична инфекција

Сива – проблеми со дигестивниот систем

НАШ ПРЕДЛОГ

Полицијата казни пратеник кој додека возел зборувал на мобилен

Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на...

Откако Бугарија нè изигра – Вучиќ ќе ни даде 8.000 вакцини

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите откри дека Србија се согласила да помогне со 8000 вакцини од „Фајзер“. „Имам...

Утре е Богојавление- Водици: Крстот нема да се фрла и нема да ги има масовните собири

На полноќ се отвора небото. Според православниот обичај, во домовите се пуштаат чешмите, за да се освети водата и се означува големиот...
Skopje
clear sky
-2.4 ° C
-2 °
-2.8 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mon
-3 °
Tue
2 °
Wed
4 °
Thu
5 °
Fri
5 °