Поврзи се

4NEWS.mk

Расправата за законот за ЈО заврши, Собранието ќе продолжи со 136. седница

Published

on

Заврши расправата по Предлог-законот за јавно обвинителство, а гласањето ќе се спроведе кога координаторите на пратеничките групи ќе го обезбедат потребното мнозинство, рече претседателот на Собранието, Талат Џафери.

-Текстот продолжува по рекламата-

Џафери даде пауза до 22:00 часот кога, како што најави, ќе почне 136. седница на чиј дневен ред се четири точки: разрешувањето на министерката за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, Предлог-законот за неевидентирани лица во матичната книга на родени, Предлог-законот за изменување и дополнување на Изборниот законик по скратена постапка, како и Предлог-законот за дополнување на Законот за лична карта во прво читање.

На 135. седница освен Предлог-законот за ЈО е и Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за Советот на јавни обвинители.

Седницата на која прва точка е законот за ЈО почна синоќа, но беше одложена за денеска поради големиот број пратеници пријавени за дискусија. Расправата по предложениот текст почна попладнево по повеќекратни процедурални забелешки, тензични реплики, контрареплики, обвинувања и контраобвинувања за криминал, како и по две паузи од по еден час. Владејачкото мнозинство остана на ставот дека со носењето на законот почнува вистинската борба против корупцијата и криминалот, а според ВМРО-ДПМНЕ законот е неуставен и се турка на сила со единствена цел – Заев и други владини функционери да се заштитат за сторениот криминал. Реагираше и Независната пратеничка група со остри критики кон ВМРО-ДПМНЕ.

За изгласување на законот се неопходни најмалку 80 пратенички гласови, односно двотретинско мнозинство од парламентарниот состав. Гласањето мора да биде најдоцна до недела на полноќ, кога е последниот рок за распуштање на Собранието во пресрет на предвремeните парламентарни избори.

Спикерот Џафери вечерва рече дека Собранието ќе работи без прекин, додека не се распушти.

Седницата за распуштање е закажана за недела во 12 часот. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com