САД разбија руска дезинформативна „фарма за ботови“ која користеше вештачка интелигенција

Американското Министерство за правда објави дека руската онлајн кампања за дезинформација поддржана од Кремљ, која користела вештачка интелигенција, била разбиена и дека речиси 1.000 лажни профили на социјалната мрежа Х биле „запленети“ како дел од операцијата.

Официјални лица во Вашингтон го опишаа она што се случило како дел од тековните напори да се сее раздор низ САД со создавање фиктивни профили на социјалните мрежи кои се чини дека им припаѓаат на легитимни корисници, но всушност се дизајнирани да ги унапредат целите на руската влада, вклучително и ширење дезинформации за војната на Москва против Украина.

Според американски официјални лица, оваа шема била организирана во 2022 година од страна на висок уредник на РТ, руски медиум финансиран од државата, кој бил регистриран како странски агент во американското Министерство за правда.

Кампањата за дезинформации имаше поддршка и финансиска поддршка од Кремљ, а офицер на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) водеше приватна разузнавачка организација која промовираше дезинформации преку социјалните мрежи.

Засега RT не одговара на е-пошта со барање за коментар на огласот.

Репресијата на таканаречената „бот фарма“ на социјалните мрежи дојде во време кога американските власти предупредуваат за потенцијалот на технологијата за вештачка интелигенција да влијае на американските избори, односно да влијае на ставовите на гласачите кои не се свесни дека влијанието на Зад неа се кријат странски служби.

Директорот на ФБИ, Кристофер Вреј, во изјавата рече дека денешната акција „е прва што ја расклопува фармата за ботови за социјални медиуми подобрена со генеративна технологија за вештачка интелигенција и спонзорирана од Русија“.

„Русија имаше намера да ја искористи оваа фарма за ботови за да шири дезинформации генерирани од вештачка интелигенција, насочувајќи ја својата работа со помош на вештачка интелигенција за да ги поткопа нашите партнери во Украина и да влијае на геополитичките наративи поволни за руската влада“, напиша Вреј.

Меѓу лажните објави на Интернет, според американското Министерство за правда, е и видео објавено од наводен жител на Минеаполис во кое рускиот претседател Владимир Путин наводно рекол дека областите на Украина, Полска и Литванија се „подароци“ на тие земји направени. од страна на руските ослободителни сили за време на Втората светска војна.

Американските власти „заплениле“ два интернет домени и 968 профили на социјалната мрежа Х, порано позната како Твитер.

ФБИ и Националната служба за сајбер безбедност добија помош во разоткривањето на бот-фармата од соодветните служби на Канада и Холандија, беше објавено.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното