Поврзи се

4NEWS.mk

Се разбуди Етна, тргна и лава: Најдраматично беше во текот на ноќта кога го затворија аеродромот

Published

on

Вулканот Етна на Сицилија е во ерупција откако од еден кратер тече лава, соопшти италијанскиот Институт за геофизика и вулканологија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ерупцијата е испрекината и лавата тече на југоисточната падина од вулканот на километар ипол од кратерот. Пикот на активноста е забележан во текот на ноќта.

Локалните власти поради тоа повторно го затворија за сообраќај воздушниот простор на овој италијански остров.

Анса пренесува дека фирмата „Сак“ која управува со аеродромот во Катанија, соопшти дека почнувајќи од 11 часот сите сектори на воздушниот простор се отворени за сообраќај.

Во соопштението сепак се наведува дека се можни закаснувања во полетувањето и други непријатности, но дека ситуацијата би требало наскоро да се врати во нормала.

Покрај аеродромот во Катанија, забрана за сообраќај поради ерупцијата на Етна важеше и за другото сицилијанско воздушно пристаниште во Комизо кај Рагуза, каде исто така не беше дозволено полетување и слетување на авиони.

Етна, која се издигнува на 3.300 метри, е најголем активен вулкан во Европа, со чести ерупции, познати најмалку 2.700 години.

Неговата последна голема ерупција беше во текот на зимата 2008-2009. година.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com