Поврзи се

4NEWS.mk

Се роди бебе со два пола- тежи само 995 грама

Published

on

Бебе со два пола се роди на Гинеколошко- акушерското оделение во болница во Приштина. Новороденчето е предвремено родено и тежи само 995 грама.

-Текстот продолжува по рекламата-

Бебето после раѓањето е префрлено на Оделението за неонатологија, каде е подложено на неопходни лекарски прегледи.

Директорот на Неонатологија, Џевдет Гојновци, вели дека случаи на двополни бебења се лекуваат на таа клиника и дека ова е второ бебе родено со вакви генетски пореметувања.

Според неговите кажувања, станува збор за случаи кои во медицината се третираат како синдром на хиперплазија на надбубрежната жлезда.

-Бебето се роди прерано. Примено е на интензивна нега на Клиниката на неонатологија. Се лекува како синдром на вродена хиперплазија на надбубрежната жлезда. Во тек се анализи и консултации со разни специјалисти на клиниката. Овој случај е втор оваа година кој има симптоми на промена на гениталиите, што веројатно е последица на хормонски промени кои овој бубрег ги предизвикува, изјави Гојновци, пренесува приштинскиот портал „Газета експрес“.

Доколку оваа дијагноза се потврди таа е излечива, тврди докторот.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com