Поврзи се

4NEWS.mk

Секојдневен риболов на Мавровското Езеро до крајот на октомври, на Радика само за викенди и празници

Published

on

 

-Текстот продолжува по рекламата-

Управата на НП „Маврово“ од денеска го прошири терминот за спортски риболов на Мавровското Езеро. Риболовците можат да фаќаат риба секој ден до крајот на октомври. По долината на Радика и притоките, рибарењето ќе биде дозволено само за викенд и за празници.

Од информативниот центар на најголемиот национален парк во земјава потсетуваат на правилата кои се однесуваат на рибарењето во езерото, особено кога е природниот мрест на поедини видови риби.

– Покрај ограничувањата на дозволениот дневен улов, риболовците треба да ги почитуваат и пропозициите за опремата. Дозволени риболовни средства се: до две риболовни трски со три јадици или три риболовни трски со по една јадица. Максималниот дневен улов на пастрмка над 35 сантимитри е две парчиња, наведуваат од НП „Маврово“.

По Радика и околните водотеци, рекреативен и спортски риболов може да се спроведува до 30 септември. Дозволениот дневен улов е три примероци со големина над 30 сантиметри, а од риболовни средства: машинка со исклучиво вештачки мамци, блинкер, мушички (до три мушички на сет). Дозволени денови за риболов на река Радика и притоки се петок, сабота, недела и државни празници.

За да се лови риба на територијата на паркот потребна е валидна дозвола, која може да се добие и по електронски пат преку веб страницата. https://npmavrovo.mk/buy/130.

Дневна дозвола за спортски риболов изнесува 200 денари, седумдневна 1000, а годишна риболовна дозвола 4000 денари.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија