Сексологот открива грешки кои ги прават паровите во кревет, а тоа го прави сексот лош

НЕ бидете премногу строги кон себе ако вашиот сексуален живот не е добар како порано бидејќи има многу вообичаени грешки кои многумина ги прават, а кои би можеле да бидат причина за тоа.

Експертот за секс и врски Руби Пејн за The Sun откри кои се грешките и што треба да избегнувате во спалната соба.

Не дозволувајте вашата единствена цел да биде оргазам

Сите сакаме да достигнеме кулминација секогаш кога можеме, но Руби вели дека тоа не треба да биде единствената цел.

„Оргазмот треба да се гледа како нешто што доаѓа спонтано, а не како цел. Сексот е патување, а фокусирањето на оргазмот врши огромен притисок на двете страни. А ако има нешто што го убива расположението, тоа е притисокот“, вели тој.

Не гледај во часовникот

„Сфаќам, имате околу четири минути пред децата да се вратат дома, но гледањето во часовникот го убива расположението. Заборавете на времето и препуштете се“, вели Руби.

Не користете исти пози

“Постои цел свет на секс пози. Само затоа што сте љубопитни не значи дека не сте задоволни со моменталната ситуација, туку дека сакате да пробате нешто ново”.

Не пијте премногу вино

Не може да се негира дека неколку чаши можат да ви помогнат во расположението, но премногу вино секако може да биде проблем. Нес Купер, сексолог и експерт за односи, вели: „Ако планирате ноќ со интензивна еротска игра, обидете се да ја ограничите количината што ја пиете за да можете да бидете присутни и во умот и во телото“.

Не земајте одбивање лично

Како што имаме се повеќе и повеќе обврски во животот, стануваме сè повеќе расеани и нашиот сексуален нагон може да страда. Но, важно е да не го сфаќате лично одбивањето ако вашиот партнер е оној кој не е расположен.

„Кога би рекле дека не се гладни, но вие сте, нема да бидете лути. Веројатно би рекле „кога сакате да јадете?“ – објаснува Руби. „Не го сфаќајте тоа лично и не го терајте вашиот партнер да има секс само затоа што сте расположени.

Комуницирајте со вашиот партнер

Комуникацијата е клучна во секоја врска, па нема причина да не биде така и за време на сексот.

„Доколку сакате да пробате нешто ново, погрижете се и вашиот партнер да се загрее за тоа. Не зборувам за тоа да прашувате на секои пет секунди дали е се во ред, туку дали им се допаѓа тоа што го правите“. тој вели.

Не го сфаќајте сексот премногу сериозно

„Многу луѓе сакаат нивниот сексуален живот да биде онаков каков што го гледаат на телевизија или на филмови“, вели Руби. „Но, во реалноста, луѓето прдат, добиваат грчеви во нозете или паѓаат од креветот, затоа не плашете се да се смеете.

Имајте секс надвор од спалната соба

“Немојте само да имате секс во кревет. Сексуалноста може да значи и флертување или споделување страстен бакнеж додека подготвувате вечера. Вашата цел е да ја одржите желбата жива”.

Немојте да имате секс кога сте премногу гладни или сити

Нашето расположение секогаш се менува кога сме гладни или се чувствуваме тромо кога сме премногу сити. Замислете што значи тоа за време на сексот.

Нес вели: „Кога немаме енергија, не можеме да бидеме сто проценти во сексот бидејќи сексот е физичка активност и ни треба храна за да бидеме енергични“.

„Од друга страна, премногу храна може да биде проблем и затоа што може да се чувствувате непријатно, па затоа се препорачува лесен оброк пред секс.

Избегнувајте превисоки и прениски температури

“Кога ви е премногу жешко, може да ви го убие расположението. Истото важи и ако ви е премногу ладно – кога температурата не е соодветна, потешко е да уживате во сексот”, заклучува експертот.

Поврзани вести

3 МАСКИ ЗА СУВА И ОШТЕТЕНА КОСА: Длабоко хидрираaт и го враќаат изгубениот сјај! (РЕЦЕПТИ)

Сон на секоја жена е убава и свиленкаста коса. Поради честото боење, фенирање и пеглање, косата го губи сјајот, па вистински предизвик е да изгледа негувано. Добрата вест е што е можно...

ПРАЗНИЧНИТЕ ВЕНЦИ СЕ НЕИЗБЕЖНИОТ ДЕТАЛ ВО СЕКОЈ ДОМ: Ви носиме инспирација за проектот „Направи сам“!

2021 година дефинитивно се ближи кон крајот, а за крај секогаш го чуваме најдоброто. Празник, најубавиот период од годината. Освен што целиот месец ќе биде исполнет со дружење...

„Омикрон ќе пристигне во Македонија пред новогодишните празници“ – Професорот Трајковски со нова анализа

Професорот Дејан Трајковски од Техничкиот факултет во Битола во својата анализа објавена на неговиот Фејсбук профил посочува дека новиот сој на коронавирусот, со назив „Омикрон“, ќе пристигне во Македонија пред новогодишните празници,...

4 ЗИМСКИ НАПИТОЦИ КОИ ГО ОБРАНУВААТ ТЕЛОТО: Полни со витамини и минерали кои го лекуваат телото и ја враќаат енергијата!

Доколку во текот на зимата избегнувате смути, бидејќи чувствувате дека летото е попријатно како еден вид освежување, денес ви претставуваме рецепти кои ќе ве уверат во спротивното. Имено,...

Најважното

Бектеши: Ги повикувам граѓаните да пријават на бесплатниот телефонски број 191 во случај на неправилности со цените кај трговците

Министерот за економија Крешник Бектеши ги повикува граѓаните да пријават неправилности со цените кај трговците.

Премиерот Заев ги информираше коалиционите партнери за постигнатиот договор со Алтернатива

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев имаше средба со лидери на партии од владината коалиција на која ги запозна...

ЕК нема да препорача задолжителна вакцинација против КОВИД-19

Европската комисија нема да препорача задолжителна вакцинација против Ковид-19. Ова денеска го изјави портпаролот на комисијата како одговор на прашања поврзани со...

Европската централна банка планира нов дизајн на банкнотите на еврото

Европската централна банка (ЕЦБ) планира нов дизајн на банкнотите на еврото, а конечната одлука се очекува да биде донесена во 2024 година,...

Миокардитисот по вакцина против КОВИД-19 кај младите брзо исчезнува

Американските лекари го следеа развојот на миокардитис кај младите луѓе вакцинирани против СОВИД-19 со Pfizer и Moderna и открија дека болеста кај...