Поврзи се

Македонија

Семејството Фетаху од Тетово бара помош – живеат во сиромаштија, распадната куќа и кров кој прокиснува

Published

on

Куќа која прокиснува при секој пообилен дожд и ѕидови речиси распаднати. Вака живее 4-членото семејство Фетаху од Тетово. Покрај реката Пена, во населбата Горна чаршија секој ден можете да го видите домаќинот Ружди како седи надвор и ги впива сончевите зраци. Тој чека надворешната топлина барем малку да ги стопли неговите коски, бидејќи куќата во која живее нема елементарни услови за живот. Ѕидовите се секогаш влажни, а се шири и непријатна реа од маглата. Со социјалната помош што ја земаат, семејството Фетаху едвај успеа да го помине месецот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ружди Фетаху: 32 години сме тука и многу е лошо бидејќи има многу влага. Барем некој да ми помогне да го средам тоа. Кога врне е уште полошо, ставаме корита, но сепак водата влегува внатре. И кога не врне, ѕидовите се со влага. Принудени сме да ја оставаме вратата отворена бидејќи се шири лоша миризба. Барем некој да може да ни помогне. Не работиме, живееме од социјална помош од 4.900 денари.
ТВ21: Само оваа соба ја имате?
Ружди Фетаху: Имаме уште една, но и таму не можеме да седиме сите четворица. Тука седиме. Нема каде да спиеме, јас со девојчето таму спијам, а момчето и сопругата тука, бидејќи целата куќа е со влага.

Асим, синот на Ружди, вели дека во оваа куќа не може да се живее. Тој се обидува да собира железо, картон и пластични ќесиња за да заработи некоја пара. Се труди да најде сигурна работа, но не успева. Асим вели дека секогаш кога паѓа дожд се во опасност, бидејќи водата допира и до електричната мрежа.

ТВ21: Дали работиш некаде?
Асим Фетаху: Не, не работам никаде. Кога ќе најдам некоја работа сечам дрва, собирам железо, картони, но немам друга работа. И џамијата ми помага. Би сакал градоначалничката на Тетово, Теута Арифи да дојде и да види како живееме и да види како водата влегува во куќата.
ТВ21: Дали стравувате дека куќата може да се урне?
Асим Фетаху: Од другата страна само што не паднал ѕидот, а од оваа страна пак водата влегува внатре. 

Го оставивме семејството Фетаху со надеж дека еден ден и тие ќе имаат сигурен кров над глава. 72-годишниот Ружди вели дека не сака да замине во вечното почивалиште и да ги остави ќерката и синот да живеат во вакви тешки услови.  

.

Извор: ТВ21

Совет за етика во медиуми

Македонија

„Затнат нос и главоболка се најчести први симптоми на коронавирус“, објаснува Софијанова во ClickPlus

Македонија

ВИДЕО: Еве како изгледа моментот кога силниот земјотрес го потресе Измир

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ го обвини Филипче за хаос – Филипче: Со кој образ обвинувате, оставивте огромни долгови

4NEWS.mk

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски го враќа орденот на Каракачанов

Македонија

Спорот не е Делчев ниту јазикот, туку депортирањето на Евреите од Скопје – Бугарија бара Македонија да ја превземе вината за бркањето на Евреите

Македонија

Јани Макрадули ќе биде нов директор на Македонска пошта?!

Македонија

Брзите тестови за коронавирус стигнаа во Македонија

Македонија

Мицкоски: Нема изговори, ниту трпение, ако не знаат како, нека си ги спакуваат куферите, доста Македонија ги губи своите чеда

Македонија

Снаа нападнала свекрва во Ресен

Македонија

Двајца пратеници од СДСМ и еден од ДУИ поднесоа оставки!

Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО Николовски во Клик Плус: Ќе побарам оставка од Лидија Димова!

Македонија

Во градскиот парк во Кавадарци од денеска и официјално започна со работа регионален вински музеј

Музика и Филм

Уште една „ приказна“ за сите нас, Васил Гарванлиев ја промовираше новата песна

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com