Поврзи се

Македонија

Северна Македонија добродојдена во НАТО, Заев: Шпанија наскоро ќе го ратификува Протоколот

Published

on

Рано утрово лидерите на државите членки се собраа на Самитот на НАТО во Лондон. Северна Македонија иако се уште не е полноправна членка, овде е претставена од делегација предводена од премиерот Заев.  На влезот, праша каде ќе се соберат лидерите.

За прв пат премиерот на земјава седна на заедничка маса со премиерите и претседателите на земјите членки на Алијансата. Иднината на земјава сега има адреса на која е запишана трајната безбедност, а оваа адреса е централното седиште на НАТО во Брисел, истакна премиерот Зоран Заев.

-Текстот продолжува по рекламата-

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг рече дека во овие 70 години од основањето, НАТО ја обезбедила безбедноста на околу еден билион луѓе.

„На Северна Македонија и премиерот Зоран Заев им се посака топло добредојде на денешната средба. Со нетрпение очекувам Северна Македонија да стане 30 членка. Ова покажува дека вратата на НАТО е отворена и веруваме дека  членството на Северна Македонија во НАТО ќе биде добро и за Северна Македонија и за регионот“, рече Столтенберг.

Британскиот премиер потсети на член 5 од трактатот на Алијансата “Еден за сите, сите за еден“.

„Додека стоиме заедно, никој не може да се надева дека ќе не порази, затоа и никој не би започнал војна. Ова начело е во член 5 на Североатлантскиот трактат, дека доколку некој не нападне нас, сите ќе излеземе во заштита. Доколку НАТО има едно мото, тоа е Еден за сите, сите за еден.“, вели Џонсон.

Домаќинот на овој самит, Џонсон е сретна на кратко со Заев . Од кабинетот на Премиерот велат дека на оваа средба е изразена поддршка од Обединетото кралство за РСМ во спроведување на реформите согласно вредностите на НАТО и ЕУ и дека Скопје целосно заслужува место во Алијансата.

Во ракувањето кое траеше неколку секунди, меѓу Заев и претседателот на Франција, Макрон,  по семејното фотографирање на лидерите, не се слуша што му вели Заев на претседателот Макрон кој во октомври гласаше против РСМ да добие зелено светло за почеток на пристапните преговори.

Извор: ТВ21

Реклама
4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

4NEWS.mk

Скопјанец прободен со нож и оставен на улица

4NEWS.mk

Застрелан познат црногорски бизнисмен во Белград: Тргувал со оружје и имал силни политички врски

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com