Шеќерот го има насекаде: Дали сте зависни од него?

Дали ви паѓа на памет дека едноставно не можете да одолеете на десертот? Дали некогаш сте изеле цело пакување слатки за неколку минути, а понекогаш се чувствувате како да не можете да издржите ниту еден ден без нешто слатко?

Повеќето луѓе на дрогата гледаат со огорченост, но веројатно не знаете дека голем број луѓе се всушност зависни од друг вид дрога – шеќер.

Научниците од Медицинскиот факултет Ичан во Америка открија дека шеќерот може да предизвика зависност и до 8 пати посилен од зависноста од кокаин. Според истражувањата, храната која предизвикува најголема зависност е пицата, поради големиот број на скриени шеќери кои се наоѓаат само во едно парче. Покрај пицата, има и чипс, бисквити и сладолед.

Шекерот е насекаде

Исто како кокаинот, шеќерот предизвикува наплив на допамин, што веднаш прави да се чувствуваме одлично. Сепак, ова чувство не трае долго, па мозокот бара повеќе, а со текот на времето ќе бара повеќе за да го постигне тоа чувство на еуфорија. За жал, не треба многу труд за да се задоволи оваа зависност бидејќи шеќерот е буквално насекаде.

Овесната каша, јогуртот и протеинските барови, на пример, се познати како здрава храна, но тие всушност можат да ја зголемат вашата зависност од слатки.

Намалете го внесот на шеќер

Не само што ќе станете зависни од прекумерно консумирање шеќер – може да развиете дијабетес, срцеви заболувања и акни. Ќе ја намалите желбата за слатки кога водата ќе биде вашиот главен пијалок. Јадете „вистинска храна“ наместо спакувани грицки, вежбајте и секако спиете доволно.

Поврзани вести

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

13 лица ја изгубија битката со ковид-19 – најмладите 35 и 39 години

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19. Регистрирани сe 393 оздравени пациенти, а регистрирани се...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...