ШТО ЧЕКАTE? НЕ ГЛЕДАТЕ ДЕКА ЈА МИНАА ЦРВЕНАТА ЛИНИЈА! Првата дама на Турција БЕСНА – „Тоа е исто како да фрлиш 2 атомски бомби“

Првата дама на Турција предупредува дека Израел ја преминал „црвената линија“ во Газа.

Додека беснее конфликтот меѓу Израел и палестинското движење Хамас во Појасот Газа, турската прва дама Емине Ердоган изјави за Newsweek дека нејзината земја ги води напорите за носење хуманитарна помош на опколената територија и бара итен прекин на огнот.

Доживотна општествена активистка и сопруга на Реџеп Таип Ердоган, кој беше реизбран во мај за претседател на една од најмоќните и највлијателните нации на Блискиот Исток, Емине Ердоган лично интервенираше во конфликтот во Газа, додека хуманитарната криза во оваа енклава рапидно расте. Минатата недела таа претседаваше со самитот „Обединети за мир во Палестина“ во Истанбул во обид да ја зајакне меѓународната солидарност и соработка по ова прашање.

Таа објасни за Newsweek зошто Турција, официјално наречена Турција, врши поголем притисок врз Израел, кој негираше какво било прекршување на меѓународното право во борбата против Хамас по невидениот изненаден напад на групата на 7 октомври, и зошто верува дека нациите ширум светот, вклучително и и другите сојузници на НАТО, САД, мора да зачекори напред.

Пред и откако станавте прва дама, бевте многу вклучени во различни социјални проекти, особено во однос на жените и децата. Врз основа на оваа експертиза, можете ли да кажете како гледате на моменталната ситуација во Газа во екот на оваа војна?
„Од крајот на минатиот век, човештвото за жал беше сведок на многу војни, конфликти и големи разурнувања. Значаен дел од овие хуманитарни кризи се случија во нашите соседни региони, вклучувајќи ги Босна и Херцеговина, Сирија, Украина и Либија. Сите овие конфликти откриваат остар факт: жените и децата се несразмерно погодени од штетните последици што ги носат.

Денес, како резултат на израелските напади на окупираните палестински територии, а особено на Газа, сведоци сме на грозоморните последици што војната може да ги има врз жените и децата. Додека Израел ослободува невиден налет од бомби и куршуми врз цивилите во Палестина, нашата колективна реакција е крајно застрашувачка и вознемирувачка.

Жените и децата сочинуваат 73% од околу 12.300 убиени Палестинци до денес. Какво валидно оправдување може државата да ја претвори површината на градот во пекол за сите живи суштества, а подземјето во некропола за децата? Ова не е моја дефиниција; ова го изјавија генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш и портпаролот на УНИЦЕФ Џејмс Елдер. Денеска секој час во Газа гинат по пет деца, а меѓу бомбите се раѓаат седум бебиња.

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  СНЕГОТ НАПРАВИ ПАУЗА: На аеродромот во Минхен одложени над сто летови

Од една страна, Израел предизвикува десетици илјади мртви и повредени гаѓајќи ги училиштата, болниците, местата за богослужба, објектите на ОН, па дури и хуманитарните коридори, додека од друга страна, 18 од 35-те болници во Газа Лентата е нефункционална. Додека сè уште ја поднесуваме агонијата на предвремено родените бебиња што ги загубивме кога болничките машини откажаа поради недостаток на електрична енергија, бевме сведоци како Израел намерно и конкретно ги таргетира болничките установи за интензивна нега. Мета на израелската армија беше и болницата за турско-палестинско пријателство во Газа, која ја изградивме како Турција. Медицинските установи кои се грижат за болните од рак се исто така цел на израелските воздушни напади.

За жал, во регионот нема безбедно засолниште за 1,5 милиони жители на Газа кои се насилно раселени. Меѓу овие лица има бремени жени, мајки со бебиња, деца со посебни потреби. Можете ли да замислите колку е тешко за нив да се справат со условите на конфликт и раселување?

Секое дете има право на безбеден и удобен дом, како и на добро образование и здравствена заштита, без разлика каде е родено. Во однос на пристапот до правата и можностите, не гледаме никаква разлика меѓу палестинските деца и децата од Украина, Европа, Америка, Турција или други нации“, одговори Емине на новинарот на Newsweek.

За време на овој конфликт, многумина во исламскиот свет ги обвинија муслиманските земји дека не прават доволно за да ги поддржат хуманитарните потреби на жителите на Газа. Како Турција се обидува да ги ублажи страдањата на тамошните Палестинци и што точно се обезбедува?
„Ова што се случува сега во Газа не може ни да се опише како војна. Со својата најсовремена технологија и оружје, ова е држава која реагира со организациски рефлекси и следи начин на колективно казнување без дискриминација меѓу мажите и жените. , децата и постарите. Велам организациски рефлекс затоа што и во време на војна постои закон што го следат цивилизираните држави. Меѓутоа, гледаме дека Израел ги игнорира дури и најосновните правила на меѓународното право во Палестина, како што се недискриминацијата, употреба на пропорционална сила и забрана за употреба на хемиско и биолошко оружје.

Во моментов во Палестина, завојуваната држава јасно врши воени злосторства, кои се еднакви на злосторства против човештвото, што ги прекршува универзалните хуманитарни вредности и меѓународното право. Не можеме да ги сметаме таквите злосторства како проблем што ги засега само Палестина, регионот или муслиманските земји. Акумулацијата на глобалните заеднички вредности и меѓународното право, што Израел сега неодговорно го корумпира, дојде на сметка на големите војни и загуби, чии жртви некогаш беше Израел. Во обид да се спречи повторување на слични страдања, загуби и трагедии, употребата на насилство е забранета и ограничена и се регулираат правни акти кои се дозволени во време на војна. Всушност, Израел ја таргетира оваа заедничка акумулација на вредности и закони со секоја фрлена бомба во Газа, нанесувајќи и неповратни рани на глобалната совест. Во такво сценарио, императив е да се прашаат петте постојани членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, претставниците на ОН и западните земји кои тврдат дека се бранители на глобалните вредности: Што чекате? Зошто да не се обезбеди прекин на огнот, итна испорака на хуманитарна помош во регионот и крај на кризата која ја загрозува глобалната безбедност?

ПРЕПОРАЧУВАМЕ  ПРИСТИГНАА ПРВИТЕ СНИМКИ: Земјотрес од 7,5 степени на Филипините, евакуација и во Јапонија - „очекувајте разорно цунами“

Во екот на конфликтот во кој цивилите беа експлицитно и целосно целни, постојаните членки на Советот за безбедност беа тие кои гласаа против Резолуцијата на Генералното собрание на Обединетите нации во Газа која повикува на прекин на огнот. Зошто овие земји, кои имаат способност да ја спречат кризата, се воздржуваат од прифаќање на одговорноста кога историјата е полна со примери на масовни убиства и војни што може да се спречат? Би сакал недвосмислено да кажам дека ниту една идеологија, политички интерес или економска добивка не е повредна од животот на невин човек.

Муслиманите и џамиите не се единствените цели на израелските напади; Мета на бомби се и христијаните и Евреите во Газа. Ние копнееме по свет во кој нема да им приоѓаме на угнетените, невините, бегалците и сиромашните врз основа на верски, јазични или расни разлики, туку се однесуваме кон сите еднакво и правично. Како Турција, нашите срца чукаат каде и да има угнетување во светот, како што правевме во минатото. Со сите расположливи средства и институции, а особено со иницијатива на нашиот претседател, упорно правиме значителни напори за разоткривање на масакрот пред меѓународната заедница и запирање на нападите кои се во тек.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.

ПРИКАЖИ ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

spot_img

Најважното