Што ќе се случи ако јадете пилешко секој ден?

Пилешкото месо се смета за еден од најразновидните видови месо. Апсолутно е точно дека често користиме пилешко во многу оброци. Иако пилешкото обично е познато како здрав избор, тоа не значи дека е добар избор за секојдневно послужување. Еве зошто!

Знаеме дека разновидна исхрана е клучот за здрав начин на живот. Ова важи и за јадење пилешко: премногу од истото не е корисно, бидејќи може да доведе до здравствени проблеми. Прекумерното консумирање пилешко е лошо за вашата тежина, за срцето и имате зголемен ризик од труење со храна.

  1. Премногу протеини

Идеално, околу 10 до 35 проценти од дневниот внес на калории треба да се состои од протеини. Јадењето премногу протеини предизвикува вашето тело да го складира ова како маснотии. Ова значи дека зголемувањето на телесната тежина се зголемува и доведува до покачени нивоа на липиди во крвта.

  1. Поголем ризик од срцеви заболувања

Конзумирањето премногу пилешко може да доведе до покачено ниво на холестерол. Нема да биде изненадување што е поврзано со кардиоваскуларни болести. На овој начин, консумирањето пилешко и други производи богати со протеини индиректно го зголемува ризикот од кардиоваскуларни проблеми.

  1. Проблеми со одржување на тежината

Конзумирањето премногу протеини од животинско потекло, како што е пилешкото, може да го отежне одржувањето на здрава тежина.

  1. Поголема шанса за труење со храна

Ракувањето со пилешко е секогаш болка. Ако не сте го свариле месото целосно или ако вашиот зеленчук дојде во контакт со сурово пилешко, можеби го изложувате вашиот оброк на салмонела или кампилобактерија. Овие бактерии се познати по нивните непријатни ефекти врз човечкото тело, бидејќи можат да доведат до сериозни болести.

  1. Поголеми шанси за отпорност на антибиотици

Вообичаена практика меѓу живинарите е да им даваат антибиотици на кокошките. Со јадење на ова пилешко, луѓето потоа можат да станат отпорни на овие антибиотици. Се разбира, ова претставува многу реален ризик кога се соочувате со инфекција и мора да земате антибиотици. Добри се шансите лекот да не делува како што треба.

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...