Што се случува во нашето тело кога пиеме пиво?

Зошто пиеме пиво толку желно? Што се случува во нашето тело кога го пиеме? Тогаш може случајно да откриеме ѕвезда во себе, да раскинеме со некоја значајна личност или да направиме нешто смешно без да ја сфатиме сериозноста на ситуацијата. Дури по некое време влијаеме на она што штотуку го направивме.

Луѓето создадоа толку многу видови пиво што сигурно секој од нас ќе најде омилен вкус.

Пивото често се смета за еден од најлесните алкохолни пијалоци. Нашите вкусови (оние кои се одговорни за горчливите вкусови) се одговорни за фактот дека дегустираме пиво. Тие испраќаат информации до нашиот мозок за храната што ја јадеме.

Вкусот на пивото ослободува супстанции во мозокот кои нè тераат да сакаме повеќе да пиеме.

Пивото предизвикува зголемено производство на допамин (супстанција одговорна за нашето чувство на задоволство) во нашиот мозок. Да не заборавиме дека пивото е сепак алкохол, можеби не е силen, но сепак е алкохол.

Пивото се меша со комуникациските патишта на мозокот и може да влијае на начинот на кој ги примаме и обработуваме информациите, покажа студијата објавена во списанието Технологија.

Некои истражувања покажуваат позитивно влијание на пивото врз бубрезите и исхраната на телото поради неговите диуретични својства. Пиењето пиво може, на некој начин, да го спречи формирањето на камења во бубрезите; но всушност, пивото нема лековити својства. Исто така, го зголемува нашиот апетит.

Консумирањето алкохол го нарушува метаболизмот на мастите и предизвикува таложење на маснотии, што го зголемува ризикот од развој на други состојби – на пример, дијабетес.

Пивото може да ни обезбеди одредени состојки – содржи витамини од групата Б, калциум, железо, фосфор, магнезиум, калиум, натриум и цинк, но тоа не е примарен извор на овие состојки, па затоа е непотребно неговото консумирање.

Пивото не содржи холестерол и може да го подобри нивото на холестерол кај луѓето кои го консумираат. Секако, и покрај позитивното влијание на пивото врз нашиот организам, тоа не треба да се консумира премногу често, ниту во поголеми количини.

Прекумерното консумирање пиво може да му наштети на телото – го зголемува ризикот од развој на бројни болести – на пример, атеросклероза, дисфункција на црниот дроб, проблеми со панкреасот или дури и мозочен удар поради содржината на алкохол.

Поврзани вести

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни почивалишта. Поворката тргна од Скопскиот аеродром каде...

Зошто облеката не треба да се суши на радијатор?

Секој од разни причини понекогаш се наоѓал во ситуација да има потреба да има повеќе алишта отколку што собира машината за сушење, па се користеле радијатори во зимските месеци.

ФОТО: Вјоса Османи и Линдита Никола меѓу присутните на скопскиот аеродром

На церемонијата за преземање на останките на жртвите од несреќата во Бугарија, на Меѓународниот аеродром во Скопје присуствуваат и високи функционери од Косово и Албанија. Се работи за претседателката...

ВИДЕО: Граѓаните им оддаваат почит на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

На плоштадот „Скендербег“ во Скопје се собраа голем број граѓани. Тие им оддаваат почит на 45-те жртви во трагичната несреќа во Бугарија.

Најважното

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...

ВИДЕО: „Изгубив 5 членови од семејството – ќе ја бараме правдата“

Дамир Османов од Сингелиќ , кој во страшната несреќа на автопатот „Струма“ изгуби 5 лица од семејството, денеска на аеродромот во Скопје...