Поврзи се

4NEWS.mk

Сите пожари во Нов Јужен Велс за првпат се под контрола

Published

on

Сите шумски пожари во австралиската држава Нов Јужен Велс се под контрола за првпат од септември. Руралната пожарна служба (РФС)  истакна дека „оваа сезона на шумски пожари била многу трауматична и исцрпувачка“.

-Текстот продолжува по рекламата-

„По исклучително катастрофалната сезона на пожари како за пожарникарите така и за жителите, сите пожари во Нов Јужен Велс се под контрола што е одлична вест“, објави на твитер заменик директорот на РФС во Нов Јужен Велс, Роб Роџерс.

Врнежите што го погодија источниот брег минатата недела, им беа од помош  на пожарникарите  да ги изгаснат некои од најголемите пожари, вклучувајќи и два пожари што зафатија половина милион хектари земја.

Во Нов Јужен Велс во оваа сезона на пожари уништени се 5.4 милиони хектари земја. Загинати се 25 луѓе, вклучувајќи и шест пожарникари и уништени се 2.349 домови. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Џафери за 27. април, за Вељановски, Мукоски… „Не служев на ВМРО-ДПМНЕ, но дали тоа го правеше СДСМ?“

4NEWS.mk

Скопјанец уценувал малолетна прилепчанка дека ќе објави фотографии доколку не остварат средба

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

4NEWS.mk

Таткото на Ангела сведочеше во судот: Ниту јас, ниту сопругата не знаевме дека Фуркан ѝ е дечко!

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com