Поврзи се

4NEWS.mk

Сите во карантин само Шведска во нормала

Published

on

Додека поголемиот дел од Европа е затворен во обид да го спречи ширењето на вирусот корона, Шведска се одлучи за друга стратегија – училиштата, рестораните и баровите работат нормално и луѓето дури се охрабруваат да излезат на прошетка.

-Текстот продолжува по рекламата-

Во оваа скандинавска земја, досега се потврдени 2299 случаи на  корона и починати 41 лице. Премиерот на Шведска, Стефан Лофвен, го повика населението да постапи одговорно во текот на викендот и да ги следи владините препораки кои вклучуваат работа од дома доколку условите се исправни, да останете дома ако сте болни, социјална оддалеченост и да избегнувате да излезете надвор ако имате над 70 години.

На повеќе од 500 лица им е забрането собирање, а на средните училишта и универзитети им се советува да предаваат на Интернет

Официјални лица исто така ги повикаа луѓето да размислат да ги посетуваат роднините за Велигден, но за многумина, животот продолжува како и обично.

Под јавниот притисок, шведските политичари најавија дека ќе ги почитуваат препораките на Институтот за јавно здравје, кој сè уште не повика на построги мерки и забрани.

Во согласност со остатокот од Европската унија, Шведска сепак ги затвори границите за сите непотребни патувања.

Епидемиолог и советник во Светската здравствена организација Јохан Гисеке ги охрабри Швеѓаните да излезат надвор и да уживаат во пролетното сонце.

„Земи пријател и одиме еден метар оддалеку. Не ги гушкај соседите. Донеси термос и седи во паркот. Не е здраво дури да седиш дома“, рече тој.

Право или погрешно, само Швеѓаните немаат повеќе проблеми или смртни случаи од соседите кои воведоа строги забрани.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

4NEWS.mk

Србија/Ковид-19: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

4NEWS.mk

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

4NEWS.mk

Негативен на Ковид-19 е резултатот на бебето родено на 30-ти март на ГАК од мајка позитивна на вирусот

Македонија

Лукаревска од УЈП во „Click Plus“ ги објаснува процедурите за користење на мерките на Владата

Македонија

Ангеловска: Се соочуваме со голем предизвик, ова претставува проблем за буџетот

Македонија

Продолжува репатријацијата на затекнатите граѓани во странство, уште еден чартер лет за Берлин и Бон

Македонија

Што со работниците кои добиле отказ или понуден им е спогодбен договор? Одговара Ангеловска во #ClickPlus

Македонија

„Компаниите може да ги пратат работниците дома и да им исплаќаат 50% од платата“, вели министерката за финансии

Македонија

Министерката и заменичката за финансии ги споило коронавирусот, претходно само неколку пати се состанувале

Реклама