Скопјанка приведена во Тетово осомничена за трговија со луѓе

Дваесет и седумгодишна жителка на Скопје е приведена во угостителски објект во Тетово поради сомнение за инволвираност во трговија со луѓе. Таа била приведена при акциска контрола на полицијата во локалот.

– Половина час по полноќ, полициски службеници на СВР Тетово, во акциска контрола спроведена во угостителски објект на улица „Страшо Пинџур“ во Тетово, сопственост на А.Б.(44) од тетовско Селце, ги лишиле од слобода Е.С.(22) од Република Србија и Б.С.(27) од Скопје. За Е.С постои сомнение дека го злоупотребила туристичкиот престој, а Б.С. поради сомнение за нејзина инволвираност во трговија со луѓе. Двете женски лица задржани се во Полициската станица Тетово за натамошна постапка, информира денеска Марјан Јосифоски, портарол на СВР Тетово.

Полицијата бележи уште едно приведување викендот поради илегален влез и престој на подрачјето, поради што 19 годишна жителка на Косово е задржана во Полициска станица Тетово за натамошна постапка.

Поврзани вести

Десетина сведоци сами се пријавеле да раскажат што се случило ноќта кога изгоре ковид-болницата во Тетово

Десетина сведоци сами се пријавиле во тетовското обвинителство за да раскажат што се случувало ноќта на 8 септември кога само за неколку минути изгоре модуларната болница, во која се лекуваа ковид-пациенти, објави...

ФОТО: Касами по барање на судот ја отстрани велосипедската патека поставена од Теута Арифи

 Билал Касами својата агенда за активности што ќе ги направи во првите 100 денови, ја започна со рушење на велосипедската патека која се наоѓа на двете страни од булеварот „Илинденска“.

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...