Снег во Словенија, хаос на патиштата – огромна колона камиони на Брегана

ГОЛЕМ дел од Словенија во текот на ноќта и претпладнето веќе беше под снег, а во текот на денот на места беше измерена снежна покривка и до 70 сантиметри.

А во вториот дел од денот обилен снег паѓа особено на Корошка и Целје, во северниот дел на Похорје, а на други места врне дожд. Главниот дел од врнежите се префрли над североисточна Словенија кон вечерта.

Во Нова Васа на 30 километри јужно од Љубљана паднаа рекордни 72 сантиметри снег. Во Кочевскиот и Рибничкиот регион (северно и североисточно од Горски котар) наврна најмногу снег од 2018 година, јавува 24ur.si.

Сообраќаен хаос

Зимското невреме во Словенија предизвика огромни проблеми во сообраќајот.

На крајбрежниот автопат од Љубљана кон Копер е затворена коловозната лента во правец на Копер поради сообраќајна несреќа кај Брезовица. Според полицијата, во несреќата учествувале две камиони, а еден од возачите е тешко повреден. Поради несреќата и снегот големи гужви имаше на крајбрежниот автопат.

Поради силно невреме, од изутрината беше затворен крајбрежниот автопат кон Љубљана меѓу клучките Козина и Кастелец, а во попладневните часови повторно беше отворен. Сообраќајна несреќа се случи во попладневниот шпиц кај Брезовица во правец кон Копер, а се предизвика голема гужва и метеж. Експресниот пат Випава беше подолго време затворен меѓу клучките Село и Нанос во двата правци поради ударот на невремето со брзина од над 150 километри на час.

На бројни патишта се создаде гужва и метеж. Полицијата напомена дека денеска и утре ќе се бара голема внимателност на патиштата и дека е задолжителна зимска опрема, како и дека возењето треба да се прилагоди на временските услови.

Огромна колона камиони пред словенечката граница кај Брегана.

Километарски колони камиони можеа да се забележат на граничниот премин Берган пред словенечката граница, кои исчезнаа при влегувањето во Шенген. Имено, бидејќи во Словенија се прогласени зимски услови, камионџиите на граница ги пречекала словенечката полиција. Со оглед на тоа што има забрана за минување на камиони со приколки и трактори со полуприколки во правец кон Љубљана, камионите застанаа во долга колона од десет километри.

Поврзани вести

spot_img

Најважното