Поврзи се

Стил

Со промени во исхраната до почиста кожа

Published

on

Сте се запрашале ли некогаш зошто одредени денови вашата кожа знае да биде многу почиста од други, без да употребувате никакви креми и лосиони кои се наменети за проблеми со мозолчиња и митесери? Според неколку истражувања храната може многу да влијае врз воспаленијата на нашата кожа. Сигурно веќе знаете дека потребно е да пиете многу вода во текот на денот бидејќи дехидрацијата е број 1 непријател на кожата. Но, покрај водата постојат и неколку видови храна кои можат да ви помогнат да имате почиста кожа за многу брзо време…

Природни зрна – Кога станува збор за воспаление на кожата кое предизвикува акни, природните зрна делуваат како магија. Тие во себе носат многу антиоксиданти, го стабилизираат шеќерот во крвта и го спречуваат наглото надоаѓање на инсулинот. Бидете внимателни при изборот во продавниците, некои продукти како леб или кутија со макарони може да ви изгледаат како одличен избор, но реално во нив да има само мал процент природни зрна.

-Текстот продолжува по рекламата-

Риба – Веќе знаеме дека таа е основниот извор на омега-3 киселини кои се борат против воспаленијата на кожата. Диетата која е специјално дизајнирана за оваа намена вклучува риби како скуша, лосос и сардини кои според истражувањата најмногу ѝ помагаат на кожата.

Зелен зеленчук – Со помош на многуте хранливи материи и антиоксидантите кои ги содржат, најзелените ливчести зеленчуци го намалуваат шеќерот во крвта по оброкот и на тој начин ѝ помагаат на вашата кожа да остане почиста.

Портокалова и црвена храна – Според специјалната диета за чиста кожа, онаа храна која содржи високи нивоа на антиоксиданти помага при одржување на протокот на крвта до кожата. Во оваа категорија спаѓаат калинките, морковите, темното грозје, како и цвеклото.

Зелен чај – Покрај големите здравствени придобивки од овој чај, тој исто така помага и при спречувањето на појавата на мозолчињата. Тој е преполн со антиоксидантот „EGCG“ и доколку редовно го пиете многу ќе ви помогне при одржување на чистината на вашата кожа.

Храна која треба да ја избегнувате:

  • Преработени зрна – кои се сретнуваат во поголемиот број житарици, леб и други производи кои се базирани на брашно.
  • Преработен шеќер – бонбони, газирани сокови, колачиња и други видови слатки кои го зголемуваат шеќерот во крвта и ги блокираат порите.
  • Млеко – содржи голем број хормони кои во комбинација со високото ниво на калциум е главен причинител на акни.
  • Масло од зеленчук – пченкарно, сончогледово, шафраниково и масло од сусам содржат омега-6 маснотии кои предизвикуваат различни видови воспаленија на кожата.
Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Стружанец сечејќи дрва се повредил и починал

Македонија

МТСП: Исплата на паричната помош од социјална и детска заштита од денес, во три групи

4NEWS.mk

Екс претседателот на Кривичен, Панчевски се соочи со експертот кој го одржувал АКМИС

Македонија

Во изминатото деноноќие 390 прекршоци за неносење заштитна маска

4NEWS.mk

Копала тунел за син и да избега од затвор

Македонија

Филипче: Пациентите со трансплантирани бубрези се во добра здравствена состојба

4NEWS.mk

Санкционирани „диви тркачи“ на скопските улици

4NEWS.mk

Прва седница на новиот собраниски состав под здравствени протоколи

Македонија

Дали се во опасност учениците во училиштата? – Педијатарот Кокале: Децата многу малку се заразуваат

4NEWS.mk

Државниот пазарен инспекторат со полни раце работа на охридското крајбрежје, кривични пријави против три угостителски објекти

4NEWS.mk

Реакција на генералниот секретар на Илинденскиот марш за инцидентот кај Гумење

Македонија

СДСМ-ДУИ, прва опција за нова Влада!? Божиновски: Проширена коалиција меѓу сите политички субјекти

Македонија

Учениците од септември се враќаат во клупите, со маски на лицата и социјална дистанца, часот ќе трае 20 минути

Македонија

Што ќе се случува во следните месеци со коронавирусот? – „Имаме две сценарија“, одговара Караџовски

Македонија

Ќе заѕвони ли училишното ѕвонче? Неделков од СОНК: Вирусот е како атомска бомба за училиштето

Македонија

Акција на ИНТЕРПОЛ: Обид за внес на отровна храна во Македонија – запленето пилешко месо со птичји грип

Македонија

Владата објави нов, ажуриран список на компании кои добиле помош, а не ја исплатиле на работниците

Македонија

СДСМ: Во ВМРО-ДПМНЕ да молчат за енергетиката, во нивно време струјата поскапе 100% и беше укината евтината тарифа

Македонија

Кадриу: „Премиерот нѐ нарече криминалци“ – Спасовски ги отфрли тврдењата на обвинителката

Македонија

Мијалков до Мицкоски: Состави Влада во судиско продолжение или ќе треба да понесеш одговорност

Музика и Филм

Со ангелски глас и песна во модерен ритам Сања Димова ќе ја освојува домашната сцена

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри