Поврзи се

4NEWS.mk

Собрани 74 крвни единици во летната крводарителска акција во Велес

Published

on

-Текстот продолжува по рекламата-

Вкупно 74 крвни единици се собрани на првиот ден од дводневната 26-та по ред летна крводарителска акција во Велес што ја организира Општинскиот Црвен крст во соработка со Институтот за трансфузиона медицина од Скопје.

Како што појасни за МИА Орце Николов секретар на ООЦК Велес, со оглед на топлотниот бран тие се задоволни од одзивот на граѓаните кои денеска дошле во фоајето на Театарот во Велес доброволно да даруваат крв.

Тој информира дека 64 од крводарителите биле мажи и 10 жени, а четворица првпат дарувале крв и влегле во организацијата на хуманите. Поради разни здравствени причини како висок притисок и слични проблеми со здравјето,15 граѓани биле вратени од намерата да даруваат крв.

Акцијата продолжува утре од 7:30 до 14:30 часот во климатизираното фоаје на Народниот театар во Велес, а може да се пријават сите полнолетни граѓани кои здравствено добро се чувствуваат, повикуваат организаторите.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com