Според преживеаниот: Осум патници се спасени, од трагедијата во Бугарија – мистерија е осмиот

Пронајдени се 44 тела, седум патници се во болница, а во автобусот патувале 52 патници.

Преживеаните во трагедијата кај Бошњак, Бугарија се осум, а не седум како што претходно беа првичните информации. Ова го соопшти портпаролката на главниот обвинител, Сијка Милева.

Таа рече дека психичката состојба на преживеаните била многу тешка и на сослушувањата информации дале само двајца.

„Ми рече: Спасивме осум луѓе“. Во истрагата беа пронајдени 44 тела. Оттука доаѓа математиката, во автобусот патувале 52 патници, најдовме 44 тела, 7 лица има во болница, останува голема мистерија каде е осмиот човек“, коментира Милева.

Заменик главниот обвинител и директор на Националната истражна служба, Борислав Сарафов додаде дека граничната контрола евидентирала 52 патници во автобусот, меѓу кои и возачите: „Останува заклучокот дека еден од патениците се качил во друг од четирите автобуси на оваа туристичка компанија. Ова допрва треба да се утврди и во моментов е мистерија за властите“.

Инспекторите ја дозволуваат верзијата на трансферот бидејќи 20 минути пред тешката несреќа била направена пауза. Се барале камери од бензинската пумпа каде што била запрена за да се утврди дали има таква акција.

Според интервјуирани сведоци, на оваа бензинска пумпа биле разменети патници меѓу македонски автобуси.

Веднаш штом ќе се идентификуваат жртвите, телата ќе бидат пуштени на погреб во Cеверна Македонија.

Портпаролот на главниот обвинител Сиjка Милева објасни дека обвинителот Иван Гешев му наредил на Врховното управно обвинителство да изврши увид во врска со обележувањето на патиштата и сигнализацијата на автопатите и патиштата од прва класа во Бугарија.

„Ќе бидат вклучени и наши и странски експерти. Доколку во текот на увидот се соберат доволно податоци за кривично дело од општа природа, материјалите од истиот ќе бидат испратени до Врховниот суд кој ќе бара кривична одговорност на виновниците“, рече Милева.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...