Поврзи се

4NEWS.mk

Средба на Џафери со романскиот сенатор Јоан-Кристиан Киртеш

Published

on

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска оствари средба со претседателот на Групата за пријателство со нашата држава во Парламентот на Романија, сенаторот Јоан-Кристиан Киртеш.

-Текстот продолжува по рекламата-

Џафери, како што информираат од собраниската прес-служба, посочил дека посетата на сенаторот Киртеш е од особено значење имајќи ги предвид севкупните добри односи меѓу двете земји кои ги карактеризира висок степен на пријателство, со конструктивен и отворен политички дијалог заснован врз партнерски однос и заемно почитување.

Тој се заблагодарил на Романија за големата поддршка што ја даде на нашата земја за време на Самитот на НАТО во Букурешт во 2008 година и за време на романското претседавање со Советот на ЕУ, кога лобираше Република Македонија да стане дел од ЕУ.

Во продолжение, Џафери го запознал сенаторот Киртеш со актуелната состојба во Република Македонија во однос на интеграцискиот процес при што нагласил дека и покрај недобивањето датум за преговори, има верба во кредибилитетот на Унијата и капацитетот на Советот да го препознае моментот и да даде зелено светло за отпочнување на преговорите.

На билатерален план, било потенцирано дека Собранието и во иднина ќе ги негува пријателските врски со Парламентот на Романија, особено преку интензивирање на меѓупарламентарната соработка, како и на ниво на пратенички групи за соработка со парламенти на одделни држави. Паралелно, покрај зацврстувањето и интензивирањето на парламентарната соработка, претседателот Џафери истакна дека двете држави треба да вложат поголеми напори на зајакнување на економската соработка, туризмот и трговската размена како значајни сегменти на општественото живеење.

Сенаторот Киртеш, се вели во соопштението, изразил големо задоволство за оваа реализирана средба при што ги пренел уверувањата на највисокото државно романско раководство за натамошна поддршка на европската и евроатланската интеграција на Република Македонија. Тој посочил дека, Романија и понатаму силно ќе бара од земјите членки на ЕУ итна интеграција на Република Македонија во европското семејство каде што и припаѓа. Секако дека за него компромисните договори со соседните земји со кои се стави крај на отворените прашања се огромен прилог за позитивен исход на овој процес.

Извор: Сител телевизија

Реклама
4NEWS.mk

Утре е неработен ден, a следен неработен ден е среда

4NEWS.mk

Вечерва внимавајте на овие патни правци: Снег паѓа без престан во овие градови низ земјава!

Македонија

Јовановски: Дали јас сум добивал подароци од Камчеви? Рускоска: Поголеми подароци од 1,5 милиони евра јас не знам

4NEWS.mk

Најдобар газда на светот: На своите работници им подели 10 милиони долари, најмалиот бонус е 50.000

4NEWS.mk

Дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта?

4NEWS.mk

Шверцери во документарецот го споменуваат и Саздо: „Нека знаат со кој си имаат работа“

4NEWS.mk

Пукање во Скопје попладнево – полицаец заврши во болница

4NEWS.mk

Овие четири хороскопски знаци важат за најдобри сопруги, а мажите кои се во брак со нив се вистински среќници

Македонија

Снегот пристигна и во Македонија – Зимска идила во Нижеполе (ФОТО)

Македонија

ТВ21 АНКЕТА: Еве од услугите на која банка најмногу се задоволни корисниците

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com