Поврзи се

Балкан

Српската опозицијата почнува со бојкот на работата на Собранието

Пратениците на опозицискиот Сојуз за Србија ќе ја бојкотираат утрешната седница на српското Собрание. Тие нема да учествуваат во работата и на републичкото и на локалните собранија, сè додека не се исполнат барањата на протестите „Еден од пет милиони“ и не се овозможат слободни и фер избори.

„Првиот следен чекор ќе биде формирањето на Асоцијацијата на слободни одборници, која треба да ја олесни соработката и координацијата на одборниците во услови на бојкот на работата на локалните парламенти“, се вели во соопштението, во кое се додава дека пратениците и одборниците на СзС ќе продолжат да се борат надвор од институциите на системот. “Не сакаат да бидат дел од фасадната демократија и да даваат легитимитет на еден тоталитарен режим, кој го гуши секое поинакво мислење, а политичките противници ги третира како државни непријатели“, порачаа од СзС.

Извор: ТВ21

Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com