Страшна несреќа во Бугарија – меѓу жртвите и 27-годишник од Кичево

Трагедијата што се случи во Бугарија зави во црно многу семејства во Македонија, меѓу кои и семејството Укали од Кичево.

Ова семејство го изгуби синот единец, Газменд, кој заедно со својата свршеница од Тетово, Албина Бељули, одлучија 27-миот роденден на Газменд да го прослават во Турција.

Газменд работеше во општина Кичево во Секторот за односи со јавноста и невладини организации, Секторот за меѓународна соработка со дијаспората.

Неговите колеги со неверување ја примија веста за смртта на Газменд.

Градоначалникот Фатмир Дехари, низ солзи рече дека овој ден не смеел да се случи никогаш. Едвај го чекавме да се врати за да го прославиме неговиот роденден, додава тој.

„Толку беше приврзан за овој град. Толку многу љубов имаше. Не сакав да поверувам дека се случи оваа трагедија. Всушност, ова е голема трагедија за сите семејства кои ги загубија своите сакани. Го молам Господ да им даде сила и трпение да го надминат ова. Никако не сакав да поверувам. Ниту сега не сакам да верувам…Но, тоа е живот. Ќе го живееме делот од животот додека да отидеме таму, заедно со него“, посочи Фатмир Дехари.

Поврзани вести

Како да препознаете глупави луѓе: Фројд го ​​откри во една единствена реченица!

Сигмунд Фројд, најпознатиот психијатар и таткото на психоанализата, ни остави генијални мудрости и изреки за сите времиња. Меѓу нив има и лекција која секој треба да ја памети –...

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...