Светските лидери изразуваат сочувство и нудат помош по смртоносниот земјотрес во Турција

Пораки со сочувство и поддршка излегоа во понеделникот кога светските лидери се разбудија со веста за смртоносниот земјотрес што ги погоди Турција и Сирија.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на Твитер им изрази сочувство на жртвите и понуди помош. „Ние стоиме со народот на Турција во ова тешко време. Подготвени сме да ја обезбедиме потребната помош за надминување на последиците од катастрофата“, рече Зеленски.

На Твитер, индискиот премиер Нарендра Моди рече дека е „вознемирен од загубата на животи и штетата на имотот“ од земјотресот. „Индија се солидаризира со народот на Турција и е подготвена да ја понуди сета можна помош за да се справи со оваа трагедија“, рече тој.

Пакистанскиот премиер Шехбаз Шариф преку серија твитови упати своето сочувство до народот и во Турција и во Сирија. Вкупниот број на загинати во двете земји по земјотресот изнесува повеќе од 500.

Претседателот на Израел Исак Херцог на Твитер напиша: „Државата Израел секогаш е подготвена да помогне на секој можен начин. Нашите срца се со ожалостените семејства и турскиот народ во овој болен момент“.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа , Џејк Саливан , рече дека САД се „длабоко загрижени“ за уништувањето во Сирија и Турција. „Бев во контакт со турски официјални лица за да кажам дека сме подготвени да обезбедиме секаква и секаква потребна помош. Ќе продолжиме внимателно да ја следиме ситуацијата во координација со Турција“, напиша Саливан на Твитер.

Американската дипломатска мисија во Турција, исто така, изрази „длабоко жалење за трагичните жртви и големата штета предизвикана од земјотресот“.

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното