AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

Талибанците ветија нова влада во Авганистан за неколку дена

Се очекува талибанците да го објават целосниот состав на новата влада на Авганистан во следните неколку дена. Министрите за здравство и образование и гувернери на 33 од 34 провинции во земјата се веќе назначени.

Талибанците ги повикаа сите жени кои работат во министерството за здравство да се вратат на работа, објави Би -Би -Си.

Портпаролот Забиула Муџахид рече дека тие мора да ги извршуваат своите секојдневни обврски. Сепак, Муџахедините не го коментираа прашањето за вработени жени во други јавни сфери. Тој нагласи дека жителите на Кабул имаат рок од една недела да им го предадат целото оружје и муниција на властите.

Талибанците препорачаа сите жени да останат во своите домови заради нивната безбедност кога ќе ја преземат власта.

Портпаролот на Талибанците ги повика САД, Велика Британија и другите западни земји да не го прекинуваат нивното дипломатско присуство во Авганистан.

Русија вели дека Талибанците имаат добри шанси да го воспостават редот во Авганистан со поддршка на меѓународната заедница, изјави Замир Кабулов, кој раководи со еден од одделите на Азија во руското Министерство за надворешни работи. Според Кабулов, Талибанците имаат намера да вклучат претставници на други етно-политички групи во авганистанската влада.