Таравари: Во Владата ќе се случи ekcплозија бидејќи нема да добиеме датум во декември

Генералниот секретар на Алијанса на Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, во дебатната емисија на на ТВ Шења вели дека во Владата ќе се случи експлозија, откако најверојатно нема да биде добиен датум за отпочнување на преговорите на Македонија со ЕУ ниту на 15 декември 2021 година.

Таравари не верува дека Македонија ќе добие датум за преговори на 15 декември, но некому му е потребен изговор за она што е продадено, или купено, или кое е самоизолирано, или засолнето.

Има многу незадоволство во Владата. Ќе помине 15 декември, 99 проценти нема да се добие датум и ќе ја видите експлозијата во Владата, смета Таравари.

Во гостувањето Таравари посочи дека на дента кога требаше да се гласа за предлогот за недоверба за Владата, на некои од пратениците им биле земени телефоните:

Сите беа сместени на едно место, некои без право дури да ги користат и телефоните. Ова е вистината. Ова го знае и меѓународниот фактор. Во еден хотел беа изолирани и држени како заложници. Беа држени под контрола и под непрекинат надзор, тврди Таравари.

Говорејќи за иницијативата за уривање на Владата, Арбен Таравари рече дека таа започнала со 63 пратеници.

Премиерот беше во оставка. Тенденцијата на опозициските партии е да ја урнат оваа власт. Партиите на власт ни се претставија дека имаат незадоволство и оти ќе ни се придружат откако ќе падне оваа Влада. ДУИ ја сопре оваа тенденција.

Таравари се осврна и на Кастриот Реџепи и на неговата услога во екипирање на опозицијата и формирање нејзин заеднички став дека Владата на СДСМ и ДУИ треба да замине час поскоро.

Во свој пост тој рече дека еден ден, час поскоро треба да се формира мнозинство без ДУИ. Кога се потпиша на предлогот за изгласување недоверба на Владата тој немаше никаков сомнеж во тој предлог за гласање за Владата. Кастриот Реџепи беше еден од иницијаторите кој бараше тоа да се стори час поскоро. Му даваме на Кастриот уште една шанса до 15 декември, нека каже дека ќе гласа за недоверба, ако не добиеме датум за преговори со ЕУ. Гледам дека и Алтернатива декларативно вели оти и да влезе во Владата, кога ќе имаат 61 пратеник, ќе бидат тука да гласаат за недоверба кон Владата, нагласи Таравари на ТВ Шења.

Поврзани вести

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред Стопанската комора на Македонија изразувајќи незадоволство од неизгласувањето на законското решение со кое недела се прогласува за...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на КОВИД-19:

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика во делот на движење на цените во трговијата на мало...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...