Торта со мандарина: Рецепт за фантастичен десерт кој ќе го сакаат децата

Мандарините имаат многу малку калории, но се полни со витамини кои позитивно влијаат на имунитетот и здрав изглед на кожата. Есента е сезона на мандарини – вкусни и сочни плодови кои изгледаат и имаат вкус на портокали, иако некои сорти можат да бидат зелени или црвени. Сепак, тие се помали од портокалите, полесни се за лупење и со тоа полесни за консумирање.

Тие се совршена закуска, одлични се во смути, салати или од нив можете да направите сок. Можностите се многубројни!

За разлика од портокалите, кои можат да бидат кисели или горчливи, мандарините се секогаш слатки, па затоа некои повеќе ги претпочитаат од другите цитрусни овошја. Инаку, тие доаѓаат од Кина, но се одгледуваат и во други делови на светот. Во Хрватска најмногу се одгледува во крајбрежните области и во долината на Неретва.

Сепак, мандарините не се добри само за нивниот сладок вкус, туку и за нивните бројни здравствени придобивки. И покрај нивната мала големина во споредба со другите агруми, мандарините се богати со хранливи материи и вода, што сочинува 85 проценти од овошјето. Имаат малку калории, но полни се со витамини, од кои доминира витаминот Ц.

Мандарините се исто така еден од најконцентрираните извори на бета-криптоксантин, антиоксиданс кој се претвора во витамин А во телото и им ја дава нивната портокалова боја. Покрај тоа, тие содржат железо, калиум и витамини од Б комплексот.

Зошто мандарините се добри за здравјето?
Подолу ви ги претставуваме сите придобивки од јадењето мандарини.

1. Го зајакнуваат имунитетот

Витаминот Ц во мандарините може да помогне во заштитата на имунолошкиот систем од вируси и бактерии со тоа што делува на Т-клетките, тип на бели крвни зрнца кои го штитат вашето тело. Истражувањата покажуваат дека витаминот Ц влијае на развојот и функцијата на Т-клетките и ги блокира патиштата кои водат до нивна смрт. Покрај тоа, витаминот Ц ги зајакнува фагоцитите – имунолошки клетки кои ги уништуваат бактериите, микробите и штетните соединенија, што исто така го зајакнува имунолошкиот одговор.

2. Ја прават кожата сјајна

Јадењето мандарини помага да се подобри изгледот на кожата поради ефектот на витаминот Ц врз зголеменото производство на колаген, најзастапениот протеин во телото. Нејзиното производство опаѓа со текот на годините, поради што кожата се опушта и ја губи својата еластичност и сјај. Покрај тоа, колагенот го подобрува заздравувањето на раните и ги намалува знаците на стареење.

3. Го штитат мозокот

Антиоксидансите во мандарините, покажаа некои студии, можат да го заштитат мозокот од нарушувања како што се шизофренија, Алцхајмерова и Паркинсонова болест бидејќи ги намалуваат штетните ефекти на слободните радикали.

4. Помагаат при грчеви

Поради големото количество на калиум и магнезиум, мандарините можат да спречат грчеви. Имено, калиумот и магнезиумот ги релаксираат нервите и мускулите и ја подобруваат циркулацијата. Покрај тоа, калиумот ја регулира содржината на течности во телото, го намалува вишокот натриум и придонесува за работата на нервните клетки.

5. Се борат против ракот

Студиите покажаа дека луѓето со рак имаат тенденција да имаат недостаток на витамин Ц и дека суплементацијата на витамин Ц може да ги подобри резултатите за луѓето со терминален карцином. Флавоноидите во агрумите се поврзани со намален ризик од некои видови рак, вклучително и рак на желудникот, дојката, дебелото црево и белите дробови.

Мандаринска торта – рецепт

Освен што се одлични сами по себе, мандарините се одлични и во десертите. Со нив можете да направите многу едноставна торта од мандарина за која се потребни само неколку состојки, а целиот процес можете подетално да го погледнете во видеото.

Состојки:

– 3-4 мандарини

– 2 јајца

– 120 гр шеќер

– 1 ванилин шеќер

– 80 мл масло

– 120 гр брашно

– 1 прашок за пециво

Подготовка:

Рачно се матат јајцата со шеќерот додека смесата не стане пена. Додадете го маслото и добро измешајте со жица за матење. Во смесата додадете брашно со прашок за пециво, а по желба можете и да просеете. Сè добро измешајте.

Излупете ги, исчистете ги и исечете ги мандарините на половина. Подмачкајте го и набрашнете го калапот за колачи. Мандарините ставете ги на дното на калапот со внатрешната страна надолу и покријте ги со смесата од брашно и јајца. Тортата се става во загреана рерна и се пече околу половина час на 180 °C. Користете чепкалка за заби за да проверите дали колачот е испечен – мора да биде целосно сув.

Кога ќе биде готов, оставете го колачот малку да се излади и украсете го со шеќер во прав. Добар апетит!

Следете го 4NEWS.mk на друштвените мрежи Facebook | Twitter | Instagram, како и преку нашиот Viber чет.
spot_img

Најважното