Царовска: Во интерес на учениците е наставата да се одвива со физичко присуство

Состојбата со ковид во училиштата е стабилна имаме од 0,01 до 0,03 проценти позтивни нови случаеви на девно ниво вели министерката за образование Мила Царовска

-Доколку добиеме инфорации од Комисијата за заразни болести и доколку нешто различно се случува ние како министерство сме подготвени да реагираме во овој момент сите индикатори и бројки укажуваат дека состојбата е стабилна, во интерес на учениците е наставата да се одвива со физичко присуство, вели Царовска.

Во врска со новите ковид-мерки за вакцинацијата на просветните работници, министерката вели дека процентот на имунизирани наставници е некаде до 75 отсто.

-Проценто е висок и тоа укажува дека се појавува одговорност , не е забележан отпот за одбивање на вакцинацијата, вели Царовска.

Поврзани вести

Царовска: Го слушаме гласот на учениците и заеднички создаваме инклузивно и квалитетно образование

Министерството за образование и наука посветено работи на создавање на поквалитетно и достапно образование за секое дете, истакнува министерката Мила Царовска во видео обраќање со кое го честиташе Меѓународниот ден на детето...

Царовска: Остануваме на настава со физичко присуство, состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна

Министерката за образование Мила Царовска оценува дека состојбата со коронавирусот во училиштата е стабилна и токму поради ваквиот факт како што дополни, во најдобар интерес на учениците е училиштата да останат отворени.

Учениците на online настава од декември поради енергетската криза и пандемијата на ковид-19?!

Учениците ќе бидат пуштени дома, а наставата ќе продолжи да се одвива online поради енергетската криза, но и новиот бран на коронавирус, дознава 4NEWS.mk. Засега властите не откриваат дали...

Дали состојбата во училиштата е стабилна како што трврди Царовска?

Мила Царовска соопшти дека повеќе од 75 отсто од наставниците се вакцинирани против ковид-19 и тоа е двојно повеќе од националниот просек. Процентот на нови позитивни и...

Најважното

342 нови случаи на ковид-19 – пријавени 7 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Поворката со останките тргна кон вечните почивалишта на загинатите

 По речиси едночасовното преземање од двата бугарски воено-транспортни авиона, почна транспортот на посмртните останки на загинатите во автобуската несреќа до нивните вечни...

ВО ЖИВО: Во тек е преземањето на останките на жртвите од несреќата во Бугарија

Со едноминутно молчење, почна преземањето на посмртните останки  на жртвите од автобуската несреќа кои претпладнево со два бугарски авиона беа транспортирани на...

Почна церемонијата по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа

Почна церемонијата на Скопскиот аеродром по повод пристигнувањето на останките на жртвите во автобуската несреќа. Двата авиона од Софија...

ВО ЖИВО: Пристигнуваат телата на жртвите од автобуската несреќа во Бугарија

Денеска во Македонија пристигнуваат посмртните останки на починатите од автобуската несреќа во Бугарија. Тие пристигнуваат на Меѓународниот аеродром Скопје,...