Поврзи се

4NEWS.mk

Црквите во Грција пред Велигден затворени за верниците

Published

on

Оваа недела пред Велигден, црквите во Грција ќе бидат затворени за верниците, а Светиот Синод ги охрабрува сите верниците да останат дома, посветени на домашна молитва, вели митрополитот Јеротеос , претставникот за медиуми на Грчката Православна црква во денешните информативни емисии на телевизиите во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

-Текстот продолжува по рекламата-

Изјавата и појаснувањата доаѓаат откако грчките медиуми објавија циркулар од Светиот синод на ГПЦ испратен до соборните храмови во Грција со упатства во пресрет на Велигден и акцентот го ставија на делот во кој пишува дека црквите, неделата пред Велигден ќе бидат отворени од 11 до 13 часот , а на Велики Петок од 13.00-17 часот.

Митрополитот Јеротеос објасни дека станува збор за препораки наменети за свештените лица, а не за верниците, за кои црквите ќе бидат затворени.

– Под актуелните околности, Светиот синод не охрабрува ниту еден верник да дојде во црква. Црквите не се отворени за верниците и ова е значењето на литургии „зад затворени врати“, соопштуваат од ГПЦ, пренесе грчката новинска агенција АНА-МПА.

Портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас на денешниот редовен брифинг со новинарите, околу конкретното прашање, рече дека црквата покажува одговорна позиција, а владата е во постоја контакт со Светиот синод за да се спречат било какви собири во деновите пред Велигден.

-Во однос на работното време, разгледуваме различни прашања за да не се создаваат гужви, потсетувајќи дека не постои специфична одредба за движење во црквите. Но, патем, кога некој ќе излезе од дома од оправдани причини, може да помине и за индивидуален обред во локалната црква, рече Пецас.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Кривична за кафеаната во која вечерал лидерот на опозицијата

Македонија

„Треба да се прават многуповеќе тестови, серолошки PCR, брзи… да се детектираат сите кластери – потреба ни е вистинска победа на вирусот, а не политичка“, бара Мицкоски

4NEWS.mk

Боки 13 нуди 146 илјади евра за да излезе од затвор

Македонија

Мицкоски: Утре сакам да се постигне датум за избори и оваа тригодишна пандемија на Заев да заврши, но кога имаме троцифрена бројка на новозаразени тоа е невозможно

4NEWS.mk

Големиот број на болни ја одложи дебатата за избори

Македонија

„Чувството на граѓаните е дека политичарите не успеваат да го исполнат она што го ветуваат“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Гужви на пазарите, колони пред маркетите

Македонија

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

4NEWS.mk

Граѓаните револтирани за забраната – владиците на МПЦ обвинуваат за поделби помеѓу верските заедници

Македонија

Мицкоски: Правилото победник со победник повеќе не важи!

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Филипче: Можни се поригорозни мерки за задушница

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

Македонија

Јанева: Лежам во притвор поради Камчев, тоа е валкан играч кој мисли дека може секого да купи со пари, ама мене не

4NEWS.mk

Уапсени 7 полицајци во кратовско, правеле журка сред пандемија

4NEWS.mk

Шекеринска: Дејствијата од 2001 се далеку зад нас, најважно е дали политичарите им служат на граѓаните

4NEWS.mk

Членовите на КЗБ: Најверојатно ќе дојде време за враќање на рестриктивните мерки

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама