Поврзи се

4NEWS.mk

Уставен: Собранието има надлежност да одлучува кој ќе биде амнестиран за 27 април

Published

on

Уставниот суд на денешната седница ја разгледува иницијативата поднесена од екс директорот на БЈБ Митко Чавков за утврдување на уставноста на Законот за амнестија за настаните од 27 април.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со оваа иницијатива Чавков тврди дека селективната амнестија ги крши основните човекови права и еднаквоста пред Уставот.

Уставниот судија Владимир Стојановски е дециден дека според Уставот, амнестијата е во исклучива надлежност на Собранието.

“Уставниот суд не може да биде на местото на Собранието и да одлучува кој ќе биде амнестиран” рече судијата Стојановски.

Со ваквиот став се согласни и уставните судии Јован Јосифовски и Осман Кадриу.

Расправата на Уставниот суд е во тек, а конечната одлука ќе биде позната попладне по завршување на седницата.

Деспина Тодоровска

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

Објавена нова бомба за Зоран Заев

Македонија

Светиниколска конфекција ги затвори погоните поради зголемување на бројот на заразени од коронавирус

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија