Поврзи се

4NEWS.mk

Уставен: Собранието има надлежност да одлучува кој ќе биде амнестиран за 27 април

Published

on

Уставниот суд на денешната седница ја разгледува иницијативата поднесена од екс директорот на БЈБ Митко Чавков за утврдување на уставноста на Законот за амнестија за настаните од 27 април.

-Текстот продолжува по рекламата-

Со оваа иницијатива Чавков тврди дека селективната амнестија ги крши основните човекови права и еднаквоста пред Уставот.

Уставниот судија Владимир Стојановски е дециден дека според Уставот, амнестијата е во исклучива надлежност на Собранието.

“Уставниот суд не може да биде на местото на Собранието и да одлучува кој ќе биде амнестиран” рече судијата Стојановски.

Со ваквиот став се согласни и уставните судии Јован Јосифовски и Осман Кадриу.

Расправата на Уставниот суд е во тек, а конечната одлука ќе биде позната попладне по завршување на седницата.

Деспина Тодоровска

Извор: Сител телевизија

Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com