Свет
19,135,117
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
21,728
Вкупно активни случаи
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
1,847
Вкупно починати
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36
Македонија
41,656
Вкупно оздравени
Updated on 04/12/2020 14:36 14:36

Усвоено изменување и дополнување на Законот за градење: „Дозволите за изградба на модуларните градби ги издава Министерството за здравство“

Пандемијата со коронавирус влијаеше и врз промена на Законот за градење. Поради актуелната состојба со Ковид-19 се роди потреба во законот да се додаде и посебен вид модуларни градби за здравствена дејност. Во овие градби опфатени се модуларните болници и други објекти, зависно од потребата на здравството кои ќе бидат поставени во дворовите на здравствените институции.

-Исто така новина во овој закон е што дозволата за нивно градење не ја издава Министерството за транспорт, туку Министерството за здравство со посебна процедура-вели репортерката на ТВ21.

loading...

Заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи, вели дека оваа промена е направена со цел зголемување на ефикасноста на здравствениот систем.

-Станува збор за објекти кои се неопходни во здравствениот систем. И Министерството за економија има модуларни градби и издава одобренија, но тоа се други работи. Во овој случај имаше дупка во постоечкиот Закон за градење каде ваков вид градби не се предвидуваа. Беше комплицирано, но сега се разјасни и е предвиден и овој посебен вид-рече Реџепи.

Реџепи вели дека градбите ќе се финансираат од државниот буџет, но и со средства од меѓународните организации.

-Ќе се финансираат од државниот буџет, ЕУ или пак од некоја меѓународна организација, со цел да се даде потребниот придонес во изградба на посебни видови градби наречени „модуларни градби“-вели Реџепи.

Инаку, во Буџетот за 2021 година за ресорот здравство се предвидени 644 милиони евра, кои ќе им помогнат на службите на здравствените домови, за материјалите и медицинските потреби, како и за капиталните инвестиции во здравствениот систем. Поради коронакризата претходно промени претрпе и Законот за заштита на населението од заразни болести.

.

Извор: ТВ21

НАШ ПРЕДЛОГ

Османи: Бучковски наредната недела ќе отпатува во Софија

Имаме недвојбена поддршка не само од Холандија, туку од сите земји членки на ЕУ. Останува прашањето со Република Бугарија, изјави денеска министерот...

Белгија од следниот месец приоритетно ќе вакцинира 340.000 луѓе

Од следниот месец во Белгија би требало приоритетно да се вакцинираат 340.000 луѓе, меѓу кои се здравствени работници, вработени во домовите за стари и...

Руската вакцина стигна во Србија

Руската вакцина веќе пристигна во Србија. Ова го потврди претседателот Александар Вучиќ којшто вечерва во интервју за РТС, потврди дека стигнала вакцината. „Стигнаа 20...
Skopje
overcast clouds
12 ° C
12 °
12 °
66 %
7.2kmh
90 %
Fri
10 °
Sat
13 °
Sun
14 °
Mon
10 °
Tue
11 °