Поврзи се

4NEWS.mk

Вархељи: Проширувањето на ЕУ ќе остане приоритет на ЕП

Published

on

Новиот европски комесар за проширување Оливер Вархељи денеска изјави дека е многу разочаран поради тоа што не беше постигнат консензус за отворање на преговори со Северна Македонија и Албанија.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој на тркалезната маса во Европски парламент посветена на евроинтеграцијата на Западен Балкан истакна дека ќе продолжи да се залага за донесување на позитивна одлука за Северна Македонија и Албанија пред Самитот на ЕУ во Загреб, што ќе се одржи во мај следната година.

Вархељи истакна и дека Босна и Херцеговина направила значителни чекори на патот кон Европска Унија, но треба да се фокусира на најважните приоритети идентификувани во Мислењето на ЕУ, како што е реформа на судството и управување со миграциите.

Еврокомесарот се осврна и на состојбата во Србија и упати апел до Белград да го забрза процесот на реформи на патот кон ЕУ. Тој посочи дека се потребни поцврсти, сеопфатни и конкретни резултати во клучните области – демократија, владеење на законите и слобода на медиумите.

Тој, исто така се осврна и на Косово, при тоа потенцирајќи дека се надева оти Приштина ќе го обнови дијалогот со Белград.

Додека Вархељи наведе дека истакна и дека најголем напредок на патот кон ЕУ има остварено Црна Гора, која отвори 32 поглавја, но оти се уште треба да оствари конкретни резултати во владеењето на законите и слобода на медиумите, политичката дебата да се врати во Парламентот и да продолжи работата за изборното законодавство.

Еврокомесарот нагласи дека проширувањето на ЕУ ќе остане приоритет на ЕП и најави дека Европска комисија набрзо ќе достави предлог за новиот пристап во процесот на проширување.

– ЕК на почетокот од следната година ќе ги претстави сугестиите за процесот на асоцијација, со цел да го зајакне преговарачкиот процес, истакна Вархељи.

Тој додаде и ќе се заложи за подинамичен процес наместо едноставното отворање и затворање на поглавјата во пристапните преговори.

– Фокусот при тоа мора да биде на реалното влијание на реформите на теренот, а најдобра мерка за напредок ќе биде брзината на економскиот развој, зголемување на просперитетот и квалитетот на животот, како и слободата на луѓето, истакна Вархељи, додавајќи дека во „земјите од Западен Балкан неопходно е силно политичко ангажирање за спроведување на реформите, не поради ЕУ, туку поради сопствените граѓани“. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

4NEWS.mk

На местото на изгореното кафуле кај Мавровка никнува цврста градба

Македонија

Тешка сообраќајна несреќа во прилепско, еден загинат, едно лице повредено

4NEWS.mk

Албанија ќе воведува задолжително носење заштитна маска и парични казни за неносење

Македонија

Чулев: МВР превзема мерки за расчистување на кривично дело „поткуп при избори и гласање“

4NEWS.mk

Бреша: Балотели тежи 100 килограми, затоа не игра

Македонија

Листа на најмоќните пасоши во Светот – македонскиот на 47-мо место и со пад во однос на минатата година

4NEWS.mk

Гратче во САД со уникатна идеја за борба против корона-кризата

Македонија

Пандемијата не стивнува, Филипче уверува дека болничките капацитети се доволни за прием на пациенти

Македонија

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

4NEWS.mk

Ковид-пандемијата не стивнува, болничките капацитети доволни за прием на пациенти

Македонија

Лифтовите потенцијални жаришта на коронавирусот – како да ги направиме безбедни?

Македонија

Венко Филипче тројно погледан на ТВ21 од Канал 5 телевизија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија