Поврзи се

4NEWS.mk

Велешките пожарникари денеска со две интервенции, жртви нема

Published

on

Пожарникари од Велес утрово изгаснале пожар на кров од куќа на улица „Димко Најдов“, кај Долни Дуќани, кој избил поради неисправен кабел. Пожарот бил пријавен во 7:32 часот утрово, а со брза интервенција на пожарникарите изгаснат во 9:10 часот.

-Текстот продолжува по рекламата-

Пожарникарите спречиле пожарот да се прошири на целата ќуќа, а  семејството навреме побегнало од опожарената куќа.

Тие денеска од 13:15 до 14:40 часот интервенирале и на пожар на импровизиран објект-штала на улицата „Богдан Каракостев“ бр. 195 во високиот лев дел од градот, каде живеат велешките Роми. Со интервениција на ТППЕ пожарот бил изгаснат и не било дозволено да се прошири на куќата и на околните трошни куќи.

Од почетокот на годинава ТППЕ од Велес интервенирала на повеќе пожари воглавно на запалени контејнери во градот кои гореле поради неизгасната пепел од жар исфрлан од несовесни граѓани од  домаќинставата, а имало и неколку запалени автомобили.

Тие пружале и помош при извлекување на настрадани од сообраќајки како што беше случај и вчеравечер кога ги извлекуваа настраданите од сообраќајката на свикот кај Горно Оризари на патот Извор – Велес кога при удар во дрво со автомобил „БМВ“ настрада четиричлено семејство од Горно Врановци, па тие мораа брзо да интервенираат.

Пожарникарите од ТППЕ Велес лани во Општина Велес интервенирале на 303 пожарри што е повеќе за 64 интервенции споредено со 2018 кога имале 239 пожари.

Лани имаше неколку шумски пожари во велешко, а беше и големиот шумски пожар над велешко езеро „Младост“ во кој изгореа 400 хектари од кои половината под борова шума. Имаше и неколку големи пожари на куќи. Лани две лице на возраст од 80 години изгореа, едното при пожар во куќа во старото градско маало Варналиите, а другото кај село Мартолци при палење на стрниште.

Во 2019 во Општина Чашка имало рекордно 39 пожари што е далеку за 37 повеќе од претходната 2018 кога имало само два пожари. Лани на територијата на Општина Чашка беснееја повеќе шумски пожари, а  во кои неповратно изгореа повеќе стотина хектари под квалитетна шума.

Во Општина Градско лани имало девет пожари како и во претходната 2018 година. 

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ приморано гласале за „Северна“, во НАТО нема веќе да ја игнорираат придавката, а ќе се борат против корупцијата

4NEWS.mk

Борче Ристевски жали што си ја убил својата сопруга , а неговата ќерка Сара ќе го сака и кога ќе се врати дома

4NEWS.mk

Словенечките медиуми за распуштањето на Собранието и разрешувањето на Мизрахи

4NEWS.mk

МВР со детали за двојното убиство во казино во Скопје

4NEWS.mk

Патеките и летниковците на велешко езеро „Младост“ од годинава секојдневно ќе се одржуваат

Македонија

ВИДЕО: Со 80 „За“ и 6 „Против“ изгласан законот за јавно обвинителство

Македонија

Џеват Адеми до ВМРО-ДПМНЕ: Најдовте не -Mакедонка, жена, да ви го брани името Македонија, мажите од ВМРО-ДПМНЕ се кријат

Македонија

Талат Џафери: Моментот кога ми се јави Никола Тодоров да ме праша во која канцеларија е Зијадин Села, ми остави најголем впечаток

Македонија

Дескоска до Милошоски: Тоа што го пуштивте пред некој ден не беше бомба, туку обична петарда

Македонија

Премиерот бара разрешување, Царовска молчи, Мизрахи вели не добила буџет од Владата за промена на таблата

Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com