Свет
18,474,601
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21

Велика Британија работи на нов 20-минутен тест за Ковид-19

Министерството за здравство на Велика Британија го објави почетокот на истражувањето на новиот тест за Ковид-19, со кој ќе бидат потребни само 20 минути за да се добијат резултати.

Пробите на новиот тест, кој открива дали луѓето го имаат вирусот или не, започнаа во Хемпшир.

loading...

Министерството соопшти дека новиот метод на тестирање „се покажа дека е ефикасен во клинички услови“.

Тестот ќе биде испробан во оддели за итни случаи, а пробниот план ќе опфати околу 4.000 лица и ќе трае до шест недели.

Успехот на новиот тест ќе ги поддржи плановите на Владата на Велика Британија за справување со предвидениот втор бран на инфекција со коронавирус во земјата.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Мистериозниот монолит среде пустина исчезнал околу десет дена откако бил пронајден

Мистериозен метален монолит пронајден во далечна пустина во западниот дел на САД, што предизвика национална дебата за тоа како стигнал таму, наводно исчезна, соопштија...

Чекална во шатор пред инфективното одделение во Штип

Поставен е шатор пред инфективното одделение во Клиничка болница- Штип, барем малку да им се олесни на граѓаните кои чекаат тестирање за...

Милан планира да засади три милиони дрвја за подобар воздух

Италијанскиот град Милано планира да засади три милиони дрвја за да го подобри квалитетот на воздухот и животот на жителите.
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °