Поврзи се

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

Published

on

Претседателот на Северна Македонија, Стево Пендаровски, рече во Нови Сад дека ќе се исели од својата земја доколку не беше претседател, затоа што „никој не е луд што го поминуваат својот живот во преговори преговарајќи и просечната плата од 400 евра“.

-Текстот продолжува по рекламата-

Тој рече дека ситуацијата во регионот нема да биде многу различна за две години, но дека државите можат да успеат само ако користат домашни ресурси.

„Малиот Шенген е една иницијатива, но нема да го смени менталитетот на луѓето. За две години, ќе бидеме целосно зависни од концептот на Европската унија“, рече Пендаровски на четвртиот Регионален форум за млади лидери.

Претседателот на Северна Македонија рече дека процесот на проширување на ЕУ ќе потрае, бидејќи „имаме информации дека ќе има многу проблеми во земјите-членки“, поради новата методологија предложена од Франција.

„Ако се обидуваме да направиме мала ЕУ на Балканот, тогаш имаме шанса да ги задржиме младите тука и да го трансформираме нашето општество, но навистина, не бирократски“, рече Пендаровски.

Српскиот претседател Александар Вучиќ и словенечкиот претседател Борут Пахор исто така учествуваат на Регионалниот форум на млади лидери во Нови Сад.

Пендаровски е во дводневна посета на Србија , која завршува денес, вчера имаше средба со српскиот претседател Александар Вучиќ, премиерот Ана Брнабиќ, претседателот на парламентот Маја Гојковиќ, претседателот на српската трговска комора Марк Кадез и бизнисмени.

Реклама
Реклама
WP2FB Auto Publish Powered By : XYZScripts.com