AlbanianBulgarianEnglishGreekMacedonianSerbianTurkish

ВИДЕО: Погледнете ја јачината на експлозијата во Кабул – општ хаос на улиците во Авганистан

Најмалку 60 луѓе загинаа, а повеќе од 120 се повредени во терористички напади на меѓународниот аеродром во Кабул, каде илјадници луѓе се обидуваат да се евакуираат од Авганистан.

Едно видео, кое покажува експлозија направена од значително растојание од портата Аби, во близина на која нападнаа бомбаши самоубијци, ја покажува силината на ударот, а видеото, исто така, покажува маса луѓе кои се обидуваат да избегаат што е можно подалеку од местото на експлозија.

Нападот се случи во близина на хотелот „Барон“, кој го користеа Американците и Британците како место за средба и знаменитост за дезориентирани цивили кои сакаа да се евакуираат.

Бројни снимки покажуваат луѓе во паника со крвави лица и тела кои се обидуваат да стигнат во болница или да помогнат во толпата луѓе.

Со оглед на силината на експлозијата, се стравува дека бројот на жртвите, меѓу кои има и деца, не е конечен.

Во едно видео, може да се видат американски војници како ги отстрануваат телата на жртвите на аеродромот, додека ситуацијата е се уште хаотична.