Влијае на здравјето на срцето и функцијата на мозокот, а се наоѓа во 11 намирници

Од 13 есенцијални витамини потребни на нашето тело, витамините Б сочинуваат осум.

Зошто се толку важни? Витамините Б играат важна улога во метаболизмот, како и во формирањето на клетките и ДНК, вклучувајќи го и формирањето на црвените крвни зрнца.

„Вашето ниво на енергија, функцијата на мозокот, имунолошката функција, видот, варењето, нервната функција, производството на хормони, мускулниот тонус и кардиоваскуларното здравје бараат витамин Б“, вели Амандип Калси, диететичар од Калифорнија.

Нашето тело не може долго време да складира витамини од групата Б, па затоа треба редовно да ги дополнуваме преку исхраната. Ова е добро затоа што храната со витамин Б често содржи повеќе од еден витамин Б. На пример, неколку намирници со витамин Б6, како лосос, пилешко и кафеав ориз, се исто така добри извори на други витамини Б. Ако немате дигестивни проблеми или рестриктивна диета, веројатно ќе можете да внесувате доволно витамини Б со јадење разновидна храна секоја недела.

Единствениот пат кога диететичарот или докторот би можел да биде загрижен за одредени нивоа на витамин Б е ако не јадете животински протеини или ако планирате да забремените. Луѓето кои не јадат месо обично мораат да бараат опции за збогатена храна, како житарици или тофу, за да земат витамин Б12 или ќе земаат додатоци, пишува The List.

Витаминот Б најмногу го има во лососот, грашокот, тофуто, говедското месо, авокадото, спанаќот, јајцата, кафеавиот ориз, пилешкото, леќата и печурките.

Поврзани вести

Илјадници протестираа во Брисел против цените на струјата и ниските плати

Во Брисел се одржуваат национален штрајк и демонстрации против поскапувањето на енергенсите и намалувањето на куповната моќ на платите. Според полицијата, на демонстрациите учествувале вкупно околу 6.000 луѓе. Демонстрантите носеа...

Неколку важни совети од Сократ

Сократ, еден од најважните и најголемите филозофи на античка Грција, чие влијание врз западната филозофија и логика е неизмерно, ни даде важен филозофски совет кој може да биде од голема корист за...

Од полноќ нова цена на горивата

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Од полноќ, Еуросупер БС-95 ќе се продава по...

ЗОШТО НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ГРЕШИТЕ ЗА РОДИТЕЛИТЕ: Животот уште посурово ви враќа сè што правите!

Еднаш имаше една слаба старица која, откако ѝ почина саканиот сопруг, отиде да живее со синот, снаата и внукот. Нејзиниот вид и слух се влошуваа секој ден. Понекогаш рацете...

Најважното

ССМ во недела на протест пред Собранието и Стопанската комора

Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) во недела ќе излезе на протест пред Собранието и пред...

101 нов случај на ковид-19 – пријавени се 13 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.299...

За 3,5 денари се намалува цената на нафтените деривати

За 3,5 денари се намалуваат бензините, а за три денари екстра лесното масло за домаќинство, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Бектеши најави можно проширување на листата на производи со замрзнати цени

Листата на производи чии цени се  замрзнати е објавена, а утре на владина седница ќе ги разгледаме податоците од Заводот за статистика...

Експерт: Заштитните огради на автопатот Струма во реонот на несреќата се инженерски дефект

„Автобусот кој излета на автопатот Струма се заглави меѓу двете заштитни огради, кои не ја изгаснаа кинетичката енергија. Ова е инженер за целосен...