Свет
21,845,234
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
8,659
Вкупно активни случаи
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
3,176
Вкупно починати
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42
Македонија
94,275
Вкупно оздравени
Updated on 05/03/2021 18:42 18:42

ВМРО-ДПМНЕ: Антикорупциската комисија ја урна лагата за имотот на Мицкоски

Нивната Антикорупциска комисија ја урна лагата на СДСМ и Заев за имотот на Мицкоски, Владата стана фабрика за лажни вести со кој ја убивaат вистината.

Најдобар демант на лагите на СДСМ е времето кое покажува дека секоја лага се распрсна пред налетот на вистината.

Денес е факт дека СДСМ, Заев и неговата скапо платена пропагандна машинерија се најголемиот извор на лажни вести. Станавме држава во која Владата стана фабрика за лажни вести со кој секојдневно ја убива вистината. Но кога фактите се стопроцентни на страната на вистината, лагите паѓаат.

Дури и нивната Државна Комисија за спречување на корупцијата донесе одлука со која потврдува дека нема никаков доказ дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски извршил било каква злоупотреба при стекнување на концесии за стопанисување на мали хидроцентрали.

Повеќе од една година СДСМ отворено дрско лажеше и безочно манипулираше со јавноста.

8 државни институции секојдневно проверуваа документации, и сите до една констатираа дека нема ништо спорно.

“Од обезбедените документи и даденото објаснување, видно е дека во периодот на носење на одлуката за избор на најповолна понуда по Јавен повик за прибирање на понуди за доделување на концесија за користење на вода за изградба на 80 мали хидроцентрали, Христијан Мицкоски немал никаков ангажман од страна на Владата на Р.М., ниту пак имал некаква функција во АД ЕЛЕМ” стои во образложението.

Наспроти тврдењата на СДСМ за постоење конфликт на интереси, Државната Комисија за спречување на корупцијата констатира дека Христијан Мицкоски бил именуван за советник на премиерот дури девет месеци по објавата на одлуката за избор на најповолна понуда за доделување на концесија, односно дури една година по назначувањето за член на Надзорниот одбор на АД ЕЛЕМ.

Дури и на една таква чиста ситуација претседателот Мицкоски донесе одлука за откажување од неговиот удел во компанијата, пример кој досега не го следи ниту еден владин функционер.

Очигледно за Заев сака да биде и премиер, и бизнисмен и глава на криминалниот октопод кој управува со државата.

Лажните вести Владата ги користи за дефокусирање на јавноста од вистинските скандали како на пример ослободувањето на Катица Јанева, која очигледно премногу знае за криминалите на Заев и власта, или пак да се сокријат стотици илјади евра од државни институции кои завршувале на приватните сметки на луѓето од власта.

Најмалку што може да направи СДСМ и Заев е да се извинат поради изречените лаги и клевети. Ширењето лаги нема да го ублажи падот на оваа влада. Вистинскиот суд доаѓа од граѓаните на 12-ти април кога оваа влада ќе биде жестоко поразена.

Во продолжение Ви ја испраќаме интегрално Одлуката на Државната комисија за спречување на корупцијата која се однесува на случајот со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Имунизацијата на населението ќе почне месецов

До крајот на годината, производителот „Фајзер“ во земјава ќе испорача 800.280 дози вакцини против Ковид- 19. Според надлежните, првите...

ССНМ и ЗНМ со целосна поддршка на својата членка Арбнора Мемети

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) и Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) остро реагираат на начинот на кој без...

Пукање во Скопје, убиени две млади момчиња

На 05.03.2021 во 02.35 часот во СВР Скопје било пријавено дека на бул.„Македонско - Косовска бригада“ се слушнало пукање.
Skopje
clear sky
12 ° C
12 °
12 °
35 %
2.6kmh
0 %
Fri
12 °
Sat
9 °
Sun
10 °
Mon
13 °
Tue
8 °