Поврзи се

4NEWS.mk

ВМРО-ДПМНЕ: Заев планира избори, a се зголемува бројот на нови заболени

Published

on

Додека во регионот епидемијата од корона вирусот драстично се намалува, кај нас процесот е обратен. Хрватска и Албанија бележат по 2 нови случаи, Словенија нема ни еден, а во Македонија бројот на новозаразени се искачи на 40 и дополнително еден почина.

-Текстот продолжува по рекламата-

Ако ваквите податоци за Заев, Филипче и СДСМ се успешно справување со епидемијата, тогаш јасно е зошто народот е во страв и паника. Тие наместо да водат политика и да тераат ситни партиски интереси, треба да преземаат конкретни здравствени мерки со цел да се заштити здравјето и животите на граѓаните.

Македонија веќе е на самиот врв во регионот по смртност на милион жители, исто како и по број на заразени на еден милион жители, а речиси на самото дно по број на тестирања.

Пред Заев, Филипче и СДСМ да тераат политика и да брзаат на избори за да го ублажат својот пораз, треба да спроведат повеќе тестирања и масовен скрининг на населението, за да се открие вистинската епидемиолошка слика и врз основа на тоа да се планираат епидемиолошки мерки, но и избори и датуми. Живото и здравјето на граѓаните е врвен приоритет. ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, кога и да се одржат изборите, но прво Македонија треба да ја победи корона епидемијата, а потоа да го победи и Зоран Заев и СДСМ на фер, демократки и кредибилни избори.

ВМРО-ДПМНЕ е различно од СДСМ.

Со СДСМ и Зоран Заев добивме хибриден режим, неспособност, криминал и сиромаштија.

Извор: Сител телевизија

Loading...
Совет за етика во медиуми

Реклама
4NEWS.mk

Ин мемориам: Почина Бранко Костадиновски

Македонија

Гургуница може да стане туристичко место! – граѓаните разочарани, самоиницијативно ја почнаа изградбата на патот

4NEWS.mk

Здружението на медицински лица „За нас“ упати апел до граѓаните да се придржуваат до мерките

Македонија

СДСМ и ДУИ „за“ избори на 5 јули – ВМРО-ДПМНЕ го нарекува „лудост“

4NEWS.mk

Итно е потребна крв од групата А негатив за момче

Македонија

Ганиу: Вчера имав контакт со лице кое било позитивно, денеска се тестирав на коронавирус, резултати утре – сега сум во самоизолација

4NEWS.mk

Османи: Зголемениот број на заразени не е поради отворањето на џамиите

Македонија

Дијареа, омалаксаност и губењето на мирис и вкус – симптоми на коронавирус

4NEWS.mk

Ганиу ги очекува резултатите за корона тестот по денешното тестирање

Македонија

Османи: Ги поттикнувам граѓаните да ги споделуваат соствените искуства, така ќе помогнат на другите да внимаваат повеќе

Македонија

Сами платија по 60 евра за ПЦР тест, повратниците од странство ако имаат негативен тест, ќе одат во самоизолација

4NEWS.mk

Предупредување од докторите: По Ковид-19 доаѓа полошо нешто

Македонија

ВИДЕО: Моментот кога авионите кои го прелетуваа Скопје беа пресретнати од руски “Сухои” над Црното море

4NEWS.mk

Зибери: На погребот на покојник со КОВИД-19, имало 200 луѓе – семејството не сака да се тестира

4NEWS.mk

Надвор од сончевиот систем е откриена планета слична на нашата

4NEWS.mk

Тројца починати и 38 новозаболени од коронавирус во земјава

Македонија

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Македонија

Филипче: Или ќе продолжиме да го враќаме животот во нормала, или ќе се враќаме назад кон рестриктивните мерки

4NEWS.mk

Пешак почина по удар од автомобил во Скопје

4NEWS.mk

Почина здравствен работник од КОВИД-19 во Македонија

Македонија

Соопштение за мерките на ВРСМ за првата фаза на олабавување на вонредните околности

Македонија

ТВ21 ЕКСКЛУЗИВНО: Потврден говедски коронавирус во Македонија, човек може да го зарази својот миленик, но не и обратно

Музика и Филм

„THE ELEPHANT“ прв македонски краткометражен филм со ирски и старо англиски акцент

Музика и Филм

Македонец во Словенија направи песна репрезент за градот

Македонија

ВИДЕО: Силна експлозија во фабрика во Битола – на терен противпожарни екипи

Музика и Филм

НОВО ВИДЕО: Момците од Театро бенд пеат „За тебе“

Македонија

ВИДЕО: Секоја чест! Полицајци од ПС Бутел спасија мало куче од дупка длабока 4 метри

Македонија

(ВИДЕО) Пенадровски: Да не сум претседател и јас би се иселил од Македонија

4NEWS.mk

Хаварија во ОХИС, неподнослива миризба се шири во околината

Македонија

Сам и со церебрална парализа, во темница, студена соба, со долг од над 200 илјади денари

Реклама