Свет
18,474,601
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
21,519
Вкупно активни случаи
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
1,699
Вкупно починати
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21
Македонија
37,505
Вкупно оздравени
Updated on 29/11/2020 18:21 18:21

ВМРО-ДПМНЕ: Заев планира избори, a се зголемува бројот на нови заболени

Додека во регионот епидемијата од корона вирусот драстично се намалува, кај нас процесот е обратен. Хрватска и Албанија бележат по 2 нови случаи, Словенија нема ни еден, а во Македонија бројот на новозаразени се искачи на 40 и дополнително еден почина.

Ако ваквите податоци за Заев, Филипче и СДСМ се успешно справување со епидемијата, тогаш јасно е зошто народот е во страв и паника. Тие наместо да водат политика и да тераат ситни партиски интереси, треба да преземаат конкретни здравствени мерки со цел да се заштити здравјето и животите на граѓаните.

loading...

Македонија веќе е на самиот врв во регионот по смртност на милион жители, исто како и по број на заразени на еден милион жители, а речиси на самото дно по број на тестирања.

Пред Заев, Филипче и СДСМ да тераат политика и да брзаат на избори за да го ублажат својот пораз, треба да спроведат повеќе тестирања и масовен скрининг на населението, за да се открие вистинската епидемиолошка слика и врз основа на тоа да се планираат епидемиолошки мерки, но и избори и датуми. Живото и здравјето на граѓаните е врвен приоритет. ВМРО-ДПМНЕ ќе победи, кога и да се одржат изборите, но прво Македонија треба да ја победи корона епидемијата, а потоа да го победи и Зоран Заев и СДСМ на фер, демократки и кредибилни избори.

ВМРО-ДПМНЕ е различно од СДСМ.

Со СДСМ и Зоран Заев добивме хибриден режим, неспособност, криминал и сиромаштија.

Извор: Сител телевизија

НАШ ПРЕДЛОГ

Мистериозниот монолит среде пустина исчезнал околу десет дена откако бил пронајден

Мистериозен метален монолит пронајден во далечна пустина во западниот дел на САД, што предизвика национална дебата за тоа како стигнал таму, наводно исчезна, соопштија...

Чекална во шатор пред инфективното одделение во Штип

Поставен е шатор пред инфективното одделение во Клиничка болница- Штип, барем малку да им се олесни на граѓаните кои чекаат тестирање за...

Милан планира да засади три милиони дрвја за подобар воздух

Италијанскиот град Милано планира да засади три милиони дрвја за да го подобри квалитетот на воздухот и животот на жителите.
Skopje
broken clouds
6.1 ° C
7.2 °
5 °
59 %
3.6kmh
75 %
Sun
7 °
Mon
6 °
Tue
4 °
Wed
7 °
Thu
9 °